Cyfryzacja Gminnych Ośrodków Kultury potrwa do końca 2020 roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2019,13:05 Aktualizacja: 06-10-2019,13:05
A A A

Program cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury, polegający m.in. na podłączeniu wszystkich ośrodków do szerokopasmowego internetu, powinien zakończyć się do końca przyszłego roku - powiedział w sobotę PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort na ten cel ma 100 mln zł.

- Naszym celem jest przyłączenie wszystkich Gminnych Ośrodków Kultury (GOK) do sieci światłowodowej, co jest ważne dla ich funkcjonowania i jest ważnym elementem zagęszczania sieci światłowodowej - powiedział PAP Zagórski. Dodał, że powinno się to zakończyć do końca przyszłego roku.

Drugim celem - jak mówił minister - jest umożliwienie tym ośrodkom prowadzenia zajęć związanych z szeroko rozumianą edukacją cyfrową.

internet na wsi, dostęp do internetu, pracownie orange, Ewa Krupa, kozerki, Dominika Staniaszek

Wieś to ciągle internetowa dziura. Polska w ogonie cyfrowej Europy

Liczba Polaków o co najmniej podstawowych umiejętnościach cyfrowych rośnie. Z internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta 67 proc. osób, ale na wsiach jest ich mniej niż 60 proc. Tylko 1 z 10 nastolatków wykorzystuje...

Zagórski powiedział, że na cyfryzację GOK-ów resort przeznaczył 100 mln zł.

Szef MC podkreślił, że w ramach projektów związanych z cyfryzacją GOK-ów organizowane będą również zajęcia związane z podnoszeniem cyfrowych kompetencji mieszkańców. Szkolenia obejmą m.in. dziennikarstwo i edukację online, projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych, projektowanie i realizację serwisów internetowych oraz gier mobilnych, sztuczną inteligencję czy bezpieczne zachowanie w sieci.

W ramach programu cyfryzacji GOK-ów będzie też można kupować sprzęt wykorzystywany w ośrodkach, taki jak komputery, tablety, roboty, maty edukacyjne, drukarki 3D i oprogramowanie.

Pierwszą umowę w ramach programu cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury podpisano w ubiegłym tygodniu. Opiewa ona na 1,4 mln zł i swoim działaniem obejmie 40 GOK-ów w podregionie siedleckim.

Dostęp do szybkiej sieci internetowej ma dziś tylko około tysiąca placówek – głównie w większych ośrodkach. Drugi tysiąc wymaga podłączenia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement