Poczta Polska czy PZU - kto ubezpieczy rolników?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2017,10:25 Aktualizacja: 30-01-2017,10:30
A A A

PZU i Poczta Polska rywalizują o status narodowego ubezpieczyciela rolników, którego stworzenia chce minister Krzysztof Jurgiel - poinformował "Puls Biznesu".

Rolnicze ubezpieczenia, częściowo dotowane przez państwo, to temat dyskutowany szeroko. Zwłaszcza po klęskach żywiołowych, jakie w ostatnich latach gnębiły polskich gospodarzy, np. suszy.

Sami rolnicy na cały system głośno narzekają, podkreślając m.in., że obławiają się dzięki niemu firmy ubezpieczeniowe (drogie polisy), a dla nich wypłata odszkodowań to najczęściej bardzo wyboista droga.

chwasty, żyto, plantacja

Jak zmniejszyć zachwaszczenie podczas suszy?

Susza wpływa niekorzystnie zarówno na wzrost roślin uprawnych, jak i chwastów, z tym że te drugie lepiej sobie radzą z niedoborem wody. Rolnicy mogą w warunkach suszy zmniejszyć zachwaszczenie pod warunkiem przestrzegania kilku...
Wspomnieć należy też zeszłoroczną sytuację, gdy zaledwie po kilku dniach wyczerpała się pula państwowych dotacji do ubezpieczeń rolnych. Przez to ci, którzy się na takie wsparcie nie załapali, musieli płacić całość stawek ubezpieczycieli.

Kierownictwo resortu rolnictwa zapowiadało zmiany w całym tym obszarze. I wygląda na to, że zajdą one w tym roku.

Według "Pulsu Biznesu" resort rolnictwa kończy prace nad stworzeniem narodowego ubezpieczyciela. To wypełnienie obietnic ministra Jurgiela odnośnie uruchomienia specjalnie dla rolników towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, które ma ubezpieczać cały ich majątek i uprawy.

Gazeta ustaliła, że nie będzie to jakiś zupełnie nowy zakład, lecz "sojusznik" istniejący na rynku i wybrany przez ministerstwo. A że rolnicze ubezpieczenia, choć obarczone ryzykiem związanym z klęskami żywiołowymi itp., są sporą gałęzią w tej branży (wydatki rolników w tym zakresie prawdopodobnie będą rosły), do cichej rywalizacji o status takiego państwowego ubezpieczyciela rolnego stanęli giganci.

uprawa gleby, bilans wodny

2015 – rok suszy

Rok 2015 na pewno pozostanie w pamięci rolników jako rok suszy. Trzeba z niego wyciągnąć wnioski na przyszłość.   Mijający rok boleśnie obnażył wszystkie błędy agrotechniczne, a tych na naszych polach nie brakuje: brak troski o materię...
Według "Pulsu Biznesu" są to: PZU (lider wartego rocznie około 1,2 mld zł rynku polis rolniczych z 60-procentowym w nim udziałem) oraz Poczta Polska (jest właścicielem dwóch zakładów ubezpieczeniowych i chce się w tej dziedzinie rozwijać).

W obu tych podmiotach trwają podobno intensywne prace związane z ewentualnym przyjęciem na siebie zadań narodowego ubezpieczyciela rolników.

Zapytany o całą sprawę przez "PB" resort rolnictwa odpowiedział ogólnikowo, że będzie wspierał "rozwój rolniczego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, które zapewni tanią i możliwie pełną ochronę dla producentów rolnych".

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu