Oszustwa w handlu ukraińskim zbożem sprowadzanym do Polski. Już 17 postępowań przygotowawczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Lipska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2023,11:00 Aktualizacja: 02-06-2023,11:03
A A A

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie ujawniła kolejne fakty ws. nieprawidłowości przy imporcie ukraińskiego zboża do Polski. Do sprawy włączono już 17 postępowań przygotowawczych dotyczących handlu sprowadzonym zbożem.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości związanych ze zbożem sprowadzonym do Polski z Ukrainy od półtora miesiąca prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. To tam badane są wszystkie przypadki nadużyć związanych z jakością ukraińskiego zboża, które zostało sprzedane jako spożywcze polskim producentom mąki i pasz.

Prowadzona sprawa obejmuje już 17 połączonych postępowań przygotowawczych. Prokuratura po raz pierwszy poinformowała skąd wpłynęły zawiadomienia.

prokuratura, śledztwo, zboże, ukraina

Wielkie śledztwo ws. ukraińskiego zboża. Rzeszowska prokuratura na tropie handlarzy

Rzeszowska prokuratura ustaliła już kilkadziesiąt firm, które uczestniczyły w obrocie ukraińskim zbożem sprowadzanym do Polski. Śledztwo wciąż jest prowadzone w sprawie. "Mamy zidentyfikowanych kilkadziesiąt podmiotów,...

Są to sprawy z: Prokuratury Okręgowej w Siedlcach, Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli, Kraków – Śródmieście, w Hrubieszowie, Janowie Lubelskim (trzy sprawy), Tomaszowie Lubelskim (dwie sprawy), Lublinie, Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Olsztynie, Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu (cztery sprawy) oraz Lubelskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Białej Podlaskiej (dwie sprawy).

Wszystkie te postępowania dotyczą m.in. oszustwa celnego polegającego na wpisaniu nieprawdy w deklaracjach celnych oraz wprowadzenia do obrotu zboża, które miało być konsumpcyjnym lub paszowym, a w rzeczywistości było zbożem technicznym, czyli szkodliwym dla zdrowia i życia człowieka.

Do śledztwa włączono również zawiadomienia złożone przez powiatowych lekarzy weterynarii w: Rzeszowie, Przeworsku, Ciechanowie, Lublinie, Jarosławiu, Oleśnicy, Bydgoszczy i Przasnyszu oraz wojewódzkiego lekarza weterynarii w Lublinie. Doniesienie do prokuratury złożyli także wicewojewoda pomorski oraz wojewódzki inspektor jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych w Kielcach.

Śledczy wciąż nie ujawniają ile firm zostało oszukanych oraz ile jest zamieszanych w nielegalny proceder.

„W postępowaniu występuje kilkadziesiąt firm, które uczestniczyły w sprowadzaniu zboża z Ukrainy do Polski oraz takich, które obracały tym towarem na terenie kraju” – przypomniała prokurator Hanna Biernat-Łożańska, rzeczniczka rzeszowskiej prokuratury regionalnej.

Z uwagi na dobro śledztwa, prokuratura nie ujawnia więcej szczegółów na temat prowadzonego postępowania.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE