Nowe dowody bez adresu i rysopisu, ale z... większym zdjęciem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2015,9:00 Aktualizacja: 02-03-2015,9:47
A A A
Od dziś urzędy będą przyjmować wnioski o nowe dowody osobiste. Dokument będzie zawierać znacznie mniej informacji niż dotychczas. Znikną m.in. pola z adresem zameldowania, kolorem oczu czy skanem podpisu.
 
Kto teraz złoży wniosek o dowód osobisty otrzyma dokument w nowej szacie graficznej i nowymi zabezpieczeniami. Nie oznacza to jednak, że stare dokumenty tracą ważność.
 
- Nowy dowód osobisty nie ma adresu zameldowania, rysopisu i skanu własnoręcznego podpisu - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. - W dokumencie jest natomiast większe zdjęcie - takie samo, jak w paszporcie oraz informacja o obywatelstwie polskim. Nie zmienią się natomiast jego wymiary. 
 
Dowód osobisty wydawany jest za darmo i na 10 lat. Również wniosek o jego wydanie będzie miał znacznie mniej rubryk do wypełnienia. Po złożeniu formularza dokument - zgodnie z ustawą - otrzymamy do 30 dni.
 
- Z naszych obserwacji wynikało, że wypełnienie wniosków przysparzało obywatelom problemów i było sporo błędów. Dlatego formularz został uproszczony do minimum po to, by jak najszybciej obywatel mógł go wypełnić, nie myląc się i nie zastanawiając się co ma wpisać - wyjaśnia rzecznik prasowy MSW.
 
Bardzo istotna zmiana dotyczy miejsca składania wniosku o wydanie dokumentu. Dotąd można to było zrobić wyłącznie we własnej gminie. Teraz można to uczynić w każdym z 2,5 tys. urzędów w kraju.
 
- Obywatel przyjdzie do dowolnego urzędu gminy, złoży wniosek o dowód i tam go odbierze. Do tej pory trzeba było jechać do tej gminy, na której terenie byliśmy zameldowani - potwierdza Woźniak. 
 
Jest to możliwe dzięki uruchomionemu 1 marca Systemowi Rejestrów Państwowych (SRP). Wszystkie urzędy gmin w Polsce zyskały dostęp m.in. do rejestrów PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

W niedzielę urzędnicy wykonali już pierwsze czynności za pośrednictwem SRP, m.in. zarejestrowali 31 aktów zgonu i 110 aktów urodzeń, nadano 112 numerów PESEL.
 
Zmiany w dowodach oznaczają, że w instytucjach, gdzie trzeba się wylegitymować trzeba będzie wypełnić oświadczenie, w którym klient wpisze i poświadczy podpisem swoje dane. 
 
Dzięki SRP również akt urodzenia, ślubu czy zgony będzie można odebrać w dowolnym urzędzie
 
- Dużo pracy przed nami. Ogromnym wyzwaniem będzie przeniesienie aktów stanu cywilnego z systemu papierowego do elektronicznego, bo mamy nawet stuletnie karty stanu cywilnego - kończy Woźniak.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu