Nawóz trzeba będzie trzymać dłużej. Będzie to sporo kosztować

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2018,13:40 Aktualizacja: 24-04-2018,13:58
A A A

Grubo ponad pół miliona polskich gospodarstw rolnych będzie musiało się dostosować do nowych wymogów dotyczących przechowywania nawozów naturalnych. I będzie to ogółem kosztowało około miliarda złotych.

Nad tematem pomocy dla rolników zobowiązanych nową ustawą Prawo wodne do dodatkowych inwestycji w zakresie ochrony środowiska pochylono się podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

trzoda chlewna, gnojowica, zbiorniki, nawozy płynne

Hodowcy interweniują u ministra. Chodzi o przechowywanie gnojowicy

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zgodnie z obowiązującym prawem mają obowiązek przechowywania gnojowicy przez okres czterech miesięcy. Jednak projekt "Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł...

Małgorzata Bogucka-Szymalska, przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przypominała, że w wyniku orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE podjęto decyzję o rezygnacji z wyznaczania obszarów szczególnie narażonych na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych (tzw. OSN) i przyjęcie jednego programu działań ograniczających te zanieczyszczenia. Dlatego w nowym Prawie wodnym jest zobowiązanie do opracowania jednolitego programu działań.

- Trwają prace nad programem, który został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i skierowany do analizy prawnej. W wyniku uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych i międzyresortowych wprowadzono kilka zmian na wniosek ministerstwa rolnictwa. Są one uzgadniane z Komisją Europejską - mówiła Bogucka-Szymalska.

Podała, że według szacunków około 543,5 tys. gospodarstw rolnych będzie musiało się dostosować do nowych wymogów w zakresie przechowywania nawozów naturalnych - chodzi o zbiorniki bezodpływowe i specjalne płyty do składowania obornika. Ponadto w 1,5 tys. trzeba będzie stworzyć odpowiednią infrastrukturę na potrzeby sporządzania i przechowywania kiszonek pasz soczystych.

trzoda chlewna, gnojowica, zbiorniki, nawozy płynne

Gnojowica będzie przechowywana przez 6 miesięcy?

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, zgodnie z projektem ustawy „Prawo wodne”, będę zobowiązani do przechowywania gnojowicy przez okres sześciu miesięcy. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej...

- Koszty, jakie są konieczne do poniesienia w związku z dostosowaniem infrastruktury gospodarstw do nowych przepisów, to w przypadku płyt ponad 1 mld zł, a składowania i przechowywania kiszonek ponad 119 mln zł - wymieniła urzędniczka.

Potencjalne źródła finansowania to środki Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich. Resort gospodarki morskiej wystąpił do ministra środowiska o jak najszybsze uruchomienie przez NFOŚiGW programu priorytetowego, który umożliwi rolnikom sprawne dostosowanie się do nałożonych wymagań.

Bogusław Rzeźnicki z ministerstwa rolnictwa dodał, że w PROW, w działaniu "Inwestycje w Gospodarstwach Położonych na OSN" pozostało do wykorzystania 36,7 mln euro. Po zrealizowaniu odpowiednich procedur, będą nabory wniosków na to działanie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zrealizuje je prawdopodobnie w grudniu.

nowe prawo wodne, prawo wodne, opłaty za wodę, inwestycje środowiskowe, pobór wody, marek gróbarczyk

Minister chce szybko "wyczyścić" Prawo wodne

W niektórych przypadkach Prawo wodne jest dyskusyjne lub kontrowersyjne, dlatego chcemy "wyczyścić" wszystkie sprawy związane z tą ustawą w pół roku - zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i...

Resort rolnictwa w ubiegłym roku podjął też współpracę z NFOŚiGW, w ramach której udało się określić wstępne założenia programu pomocowego kierowanego dla rolników.

- Zakładamy, że będą to pożyczki udzielane na okres nie dłuższy niż 10 lat, a ich oprocentowanie ma wynosić około 2 proc. Planujemy także umorzenie tych pożyczek do 50 proc. wysokości. Kwota nie może przekroczyć 80 proc. kosztów inwestycji - ujawnił Rzeźnicki.

Dodał też, że największe gospodarstwa rolne (powyżej 210 DJP) będą musiały wprowadzić odpowiednie standardy przechowywania nawozów naturalnych do końca 2021 r., a pozostałe do końca 2024 r.

Poseł Zbigniew Ajchler (PO) kluczową planowaną zmianę w przepisach, a więc przedłużenie przechowywania gnojowicy do 6 miesięcy, a obornika do 5 miesięcy, określił jako "durną i niepraktyczną".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu