Gnojowica będzie przechowywana przez 6 miesięcy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-07-2017,18:10 Aktualizacja: 20-07-2017,18:12
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, zgodnie z projektem ustawy „Prawo wodne”, będę zobowiązani do przechowywania gnojowicy przez okres sześciu miesięcy. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej przepis ten może się przyczynić do zmniejszenia pogłowia świń i zwiększenia importu wieprzowiny.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej z uwagą śledzą prace legislacyjne dotyczące projektu ustawy „Prawo wodne” wraz z „Programem działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych”. Członkowie KZP-PTCH zauważyli w nim zapis, który może oznaczać dla rolników spore wydatki.

afrykański pomór świń, ASF, bioasekuracja, dziki, Polski Związek Łowiecki, MRiRW

Kolejny przypadek ASF w Polsce. Sytuacja wymyka się spod kontroli

Pięćdziesiąte czwarte ognisko ASF w Polsce stwierdzono w gminie Kąkolewnica Wschodnia (woj. lubelskie). Jest to już 31 ognisko u świń w tym roku. Według ekspertów konieczne jest przestrzeganie nowych zaostrzonych przepisów dot....

Gnojowica według projektu ustawy ma być przechowywana przez sześć miesięcy. Tymczasem obecnie rolnicy muszą ją składować przez cztery miesiące. Dlatego przystosowali oni już swoje zbiorniki na okres 4 miesięcznego przechowywania płynnego nawozu naturalnego. Jeśli prawo wejdzie w życie będą oni musieli powiększyć je o 50 proc. To oznacza spore wydatki oraz problemy administracyjne związane m. in. z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej mają obecnie spore problemy z jakimikolwiek inwestycjami w produkcję zwierzęcą. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że nowe zbiorniki nie powstaną. W efekcie wielu z nich będzie musiało zmniejszyć obsadę zwierząt aby liczba DJP zgadzała się z obecną wielkością zbiornika.

- Zmniejszenie obsady zwierząt doprowadzi do spadku produkcji krajowej wieprzowiny i uzależni Polskę w jeszcze większym stopniu od importu. Jest to kierunek sprzeczny z rządowym programem odbudowy pogłowia trzody chlewnej w kraju i dążeniem do uzyskania samowystarczalności w sektorze mięsa wieprzowego - czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

zakazać chowu świń z powodu ASF, afrykański pomór świń, ASF

Będzie można zakazać chowu świń z powodu zagrożenia ASF

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł w uzasadnionych przypadkach zakazać chowu świń z powodu ASF - przewiduje projekt nowelizacji ustawy, mającej ułatwić zwalczanie tej choroby. Komisja rolnictwa skierowała we wtorek projekt do drugiego...

Producenci trzody chlewnej należący do związku przypominają, że w programie w punkcie 1.3 ust.1 okres nawożenia określony jest od 1 marca do 31 października. W efekcie okres, w którym nie można nawozić tymi nawozami gleby trwa od listopada do lutego czyli wynosi 4 miesiące.

Ponadto w programie widnieje zapis mówiący o tym, że podmioty prowadzące taką produkcję muszą zapewnić możliwość bezpiecznego dla środowiska przechowywania nawozów naturalnych produkowanych w gospodarstwie przez okres, gdy ich rolnicze wykorzystanie nie jest możliwe czyli właśnie przez cztery miesiące.

- Jasno z tego wynika, że wystarczający okres przechowywania nawozów naturalnych wynosi 4 miesiące. Niezrozumiały więc jest wymóg minimalnego okresu przechowywania gnojowicy w punkcie 1.4.4 wynoszący 6 m-cy - czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Hodowcy świń należący do KZP-PTCH chcą więc zmienić zapis tak, aby długość składowania nawozów naturalnych wynosiła cztery miesiące. Przechowywanie nawozów naturalnych mogłoby być dłuższe jedynie w przypadku, kiedy w międzyczasie będą one podlegały innym procesom technologicznym przetwarzania lub przekazaniu czy sprzedaży.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA