Miliony z budżetu państwa na informatyzację KRUS

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2015,22:45 Aktualizacja: 27-02-2015,0:04
A A A

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, realizując zadania publiczne wynikające z aktów powszechnie obowiązującego prawa, jest zobligowana do ciągłego informatyzowania swojej działalności ustawowej - twierdzą urzędnicy i wydają miliony.

Pod koniec zeszłego roku rozstrzygnięto przetarg na kompleksową obsługę systemów informatycznych, wspomagających obsługę ubezpieczeń i świadczeń krótkoterminowych. Jako najkorzystniejszą wskazano ofertę konsorcjum Unizeto Technologies i Asseco Poland opiewającą na blisko 60 mln zł.

Firmy będą obsługiwały system, który usprawni funkcjonowanie instytucji i pozwoli na prowadzenie nowoczesnej administracji publicznej, przez 48 miesięcy.

Skąd pochodzą pieniądze potrzebne na takie zabiegi? Oczywiście z budżetu państwa. Ale także - jak się dowiedzieliśmy - na część zadań inwestycyjnych w obszarze informatyzacji Kasa pozyskała w latach minionych 90-procentowe dofinansowanie ze środków pożyczki celowej udzielonej przez Bank Światowy Polsce w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.

Główny okres realizacji tych zadań, przypadał na lata 2009-2013 r. Ale część jest obecnie kontynuowana.

Jak poinformowało nas Biuro Informatyki i Telekomunikacji Centrali KRUS, zmodernizowany został Podstawowy Ośrodek Obliczeniowy (poprzez istotną rozbudowę infrastruktury technicznej) oraz zbudowano Zapasowy Ośrodek Obliczeniowy KRUS.

- Umożliwiło to podniesienie potencjału i zdolności przetwarzania informacji. Dodatkowo posiadanie dwóch ośrodków obliczeniowych znacząco zwiększa niezawodność eksploatowanych systemów i szeroko rozumiane bezpieczeństwo informacji, umożliwiając przy tym realizację podstawowych wytycznych wynikających z norm i wytycznych, dotyczących m.in. bezpieczeństwa przetwarzania informacji - wyjaśnia BIiTC KRUS.

Ile to wszystko kosztowało? - Utworzenie w KRUS ośrodków obliczeniowych było zadaniem kilkuletnim, wieloetapowym, realizowanym w ramach wielu projektów i umów z różnymi wykonawcami, obejmujących również wiele innych zadań. W związku z tym nie ma możliwości wskazania konkretnej kwoty wydanej na realizacje wyłącznie tego jednego zadania - podaje centrala KRUS.

Jak podkreślają urzędnicy, całokształt prac związany z informatyzacją KRUS "ma charakter ciągły".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj