Lokale w programie Mieszkanie plus mogą być jeszcze tańsze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2017,12:00 Aktualizacja: 20-06-2017,12:25
A A A

REIT-y mogą spowodować, że lokale budowane w ramach programu Mieszkanie plus będą tańsze - powiedział Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości. Projekt REIT-ów, czyli ustawa o spółkach rynku wynajmu, jest przygotowywany przez Ministerstwo Finansów.

Wiceszef banku przypomniał, że obecnie mieszkania finansowane są w większości kredytami hipotecznymi, ale też spory odsetek ludzi kupuje lokale z myślą o ich wynajmowaniu. Jego zdaniem, dla takich osób nowym narzędziem mogą być spółki i fundusze REIT, które także z powodzeniem mogą zapełnić lukę finansową, co potrzebne będzie, aby w Polsce powstawało dodatkowe 50-60 tys. mieszkań rocznie.

mieszkanie plus, Narodowy Program Mieszkaniowy, BGK Nieruchomości,włodziemierz stasiak, program 500 plus

500 plus ma być włączone do zdolności czynszowej najemców Mieszkania plus

- Planujemy włączyć 500 plus do oceny zdolności czynszowej najemców mieszkań realizowanych w ramach pilotażu Mieszkania plus - powiedział Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości. Świadczenia z programu 500 plus nie są obecnie...

Wiceprezes BGKN przypomniał, że zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym (NPM), do 2030 r. średnia liczba mieszkań ma wzrosnąć z 363 do 435 na 1000 mieszkańców. - Zakładając, że nie zmieni się liczba mieszkańców i nie ubędzie mieszkań, to oznacza ponad 2,7 mln mieszkań, w ciągu 13 lat - przypomniał.

- Aby rynek mieszkaniowy mógł dogonić średni poziom europejski, należy zwiększyć roczną produkcję mieszkań przynajmniej o 50 proc., a to oznacza w liczbach bezwzględnych włożenie w inwestycje mieszkaniowe dodatkowych ok. 200 mld złotych w ciągu 13 lat - podliczył z kolei Mirosław Barszcz, prezes BGKN. Część z mieszkań ma powstać dzięki dodatkowym zachętom inwestycyjnym, takim jak REIT-y.

Projekt REIT-ów, czyli ustawa o spółkach rynku wynajmu, jest przygotowywany przez Ministerstwo Finansów. Ma zostać wprowadzony po to, aby część z 800 mld złotych, które dziś leżą uśpione na depozytach bankowych osób fizycznych, przekierować na inwestycje mieszkaniowe.

Projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu (REIT) pozwoli zarabiać Polakom na mieszkaniach i biurach. Ma wejść w życie 1 stycznia 2018. Celem REIT-ów będzie kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami. Ich właściciele będą czerpali dochody z wynajmu nieruchomości, a większość zysków przekażą akcjonariuszom w postaci dywidend.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, będącego częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r., zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu