KRIR ma dziesięć postulatów dla rządu. Minister dostał już petycję

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KRIR (em) | redakcja@agropolska.pl
09-01-2019,9:30 Aktualizacja: 09-01-2019,9:40
A A A

Władze Krajowej Rady Izb Rolniczych wręczyły Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu, ministrowi rolnictwa petycję wojewódzkich izb skierowaną do rządu. Rolniczy samorząd wnosi o realizację 10 postulatów.

Przedstawiciele izb uważają bowiem, że dotychczas składane są niedostatecznie spełniane. Domagają się przede wszystkim podjęcia wszystkich możliwych działań na forum europejskim, które mają doprowadzić do wyrównania dopłat obszarowych.

onw, obszary z ograniczeniami naturalnymi, krajowa rada izb rolniczych

ONW po zmianach. KRIR ma zastrzeżenia do nowego rozdania

Delimitacja obszarów z ograniczeniami naturalnymi (tzw. ONW) według zmienionych unijnych zasad oznacza dla jednych gospodarzy zwiększenie płatności, a dla innych ich utratę. KRIR ma wątpliwości związane z nowym rozdaniem. Zostały one zawarte...

"Nie zgadzamy się dalsze funkcjonowanie rolnictwa dwóch prędkości. Obecna sytuacja obniża naszą konkurencyjność i powoduje stale zmniejszające się dochody polskich rolników" - czytamy w piśmie.

KRIR domaga się również, aby wsparcie dla II filaru PROW pozostało co najmniej na poziomie z lat 2014-2020, co pozwoli na dalsze inwestowanie w rozwój gospodarstw i infrastruktury wiejskiej.

Rolniczy samorząd apeluje ponadto - w związku z tragiczną sytuacją hodowców (zwłaszcza trzody chlewnej) - o podjęcie działań mających natychmiast doprowadzić do wzrostu cen w skupie (uregulowanie tuczu nakładczego, dopłaty do loch, kontroli jakości importowanego mięsa).

Izby żądają też wywarcia skutecznego nacisku na Polski Związek Łowiecki zmierzającego do depopulacji dzików i jeleniowatych celem zmniejszenia szkód łowieckich i ryzyka rozprzestrzeniania się ASF oraz wypłaty zobowiązań kół łowieckich wobec rolników do 15 lutego.

prow 2014-2020, arimr, nabory wniosków, ryszard zarudzki, wsparcie dla rolnictwa

Już w lutym ruszą nabory wniosków. Znamy harmonogram na 2019 rok

Od początku PROW 2014-2020 do końca grudnia 2018 r. ARiMR wypłaciła beneficjentom 16,5 mld zł - poinformował Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Przedstawił też harmonogram naborów na unijne działania na 2019 r. Od początku realizacji...

Zarząd KRIR domaga się ponadto:

  • większych środków na finansowanie infrastruktury, oświaty i służby zdrowia na obszarach wiejskich
  • większego wpływu izb rolniczych na rozdysponowanie ziemi pochodzącej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa
  • opracowania realnego, jednolitego systemu wyliczania dochodu z 1 ha przeliczeniowego, który będzie odzwierciedlał sytuację dochodową wsi
  • większej pomocy de minimis dla gospodarstw
  • przyjęcia rozwiązań prawnych chroniących produkcję rolniczą i zapewniających jej rozwoju na obszarach wiejskich
  • utworzenia holdingu spożywczego przy współudziale rolników
  • uwzględnienia postulatów izb rolniczych w sprawie OSN

W związku z podjęciem przez rząd rozmów dotyczących petycji, która miała być wręczona premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas zgromadzenia Wojewódzkich Izb Rolniczych pod hasłem "W obronie interesów rolników" zaplanowanego na 10 stycznia w Warszawie zarząd KRIR odwołał to spotkanie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj