KOWR utworzył spółki. Jakie, po co i za ile?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2023,12:00 Aktualizacja: 30-03-2023,12:14
A A A

Resort rolnictwa przekazał informacje na temat tworzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) spółkach celowych. Po co powoływano je do życia, ile to kosztowało, czym się teraz zajmują?  

Jak poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na interpelację poselska, od 2017 r. z udziałem KOWR powstały następujące spółki:

Euro-Park i Jurajski Park

1) Euro-Park Ząbkowice sp. z o.o., która została utworzona 27 stycznia 2022 r. przez KOWR oraz Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Celem powstania spółki było utworzenie parku przemysłowego na terenie powiatu ząbkowickiego. Realizacja projektu miała wpisywać się w działanie przewidziane do realizacji w ramach przyjętej przez Radę Ministrów w 2017 r. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (tj. zgromadzenie szeregu podmiotów gospodarczych-inwestorów, a co za tym idzie rozwój regionu i wygenerowanie miejsc pracy).

systemi informatyczny ARiMR, Spółka Agro Aplikacje, ARiMR, Dorota Niedziela, Kazimierz Plocke

Ruszyła państwowa spółka Agro Aplikacje. Czym się zajmie?

Na jakim etapie jest tworzenie spółki celowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie IT? Jakie są dotychczasowe koszty jej utworzenia i kto je pokrył? Na te pytania odpowiedział resort rolnictwa. Posłowie Dorota...

Spółka w 2023 r. realizuje następujące zadania:
- współpraca z Gminą Ząbkowice Śląskie w zakresie budowy infrastruktury,
- stworzenie we współpracy z wybranym projektantem koncepcji i programu
funkcjonalno-użytkowego,
- przeprowadzenie przetargów na wykonanie projektów budowlanych i rozpoczęcie prac projektowych po przygotowaniu programu funkcjonalno-użytkowego i koncepcji.

2) Jurajski Agro Fresh Park S.A., która została utworzona 16 listopada 2020 r. przez KOWR i Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A. Celem spółki jest zrealizowanie inwestycji w postaci budowy rynku hurtu rolno-spożywczego. Pod koniec stycznia 2023 r. spółka była na etapie wybierania pracowni architektonicznej w celu przeprowadzenia prac projektowych do planowanych inwestycji.

Terminal i inwestycje

3) Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo sp. z o.o., która została utworzona 10 czerwca 2020 r. w celu wybudowania i przekazania do eksploatacji terminalu przeładunkowego o charakterze intermodalnym, mającego wpływ na usprawnienie transportu w regionie kujawsko-pomorskim, w tym transportu towarów rolnych. Spółka jest obecnie na etapie przygotowań do prac nad studium wykonalności dla inwestycji. Rozpoczęto przygotowywanie procedury wyboru wykonawcy studium wykonalności.

4) Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna sp. z o.o., która została utworzona 14 października 2022 r. Zgodnie z założeniami właścicielskimi, ma ona na celu wzmocnienie, w wymiarze lokalnym, stopnia wykorzystania infrastruktury, zasobów kadrowych oraz potencjału marketingowego polskich podmiotów funkcjonujących w sferze przetwórstwa rolno-spożywczego, a w konsekwencji zwiększenie udziału w rynku branżowym, poprawę wyników, działalności oraz kreowanie przyjaznych warunków współpracy operacyjnej między zakładami przetwórczymi, będącymi odbiorcami surowców rolnych a producentami rolnymi oferującymi te surowce. Obecnie spółka jest na etapie organizacji swojej działalności, w tym przygotowania zaplecza i pozyskiwania specjalistów oraz narzędzi do pracy.

sołtysi, dane sołtysów, kowr, rafał romanowski

KOWR zbiera takie dane z wiosek? Resort odpowiada

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nie podejmował i nie planuje podjęcia działań w celu tworzenia bazy danych kontaktowych sołtysów - zapewnia Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. „Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w...

Ziemia i pieniądze

Jak to wygląda pod kątem wydatków? Otóż tytułem wkładów na pokrycie obejmowanych udziałów lub akcji w ww. spółkach, KOWR poniósł do chwili obecnej następujące koszty:
1) Euro-Park Ząbkowice sp. z o.o.: KOWR objął udziały w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości rolnych (działka o nr 354/25, obręb Bobolice, o powierzchni
123,5374 ha i o wartości 32 525 000 zł);
2) Jurajski Agro Fresh Park S.A.: KOWR objął akcje w zamian za wkład niepieniężny w postaci dwóch nieruchomości o łącznej powierzchni 216,56 ha, o wartości 93 434 318 zł;
3) Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo sp. z o.o.: KOWR objął udziały w zamian za wkład pieniężny w wysokości 2 mln zł;
4) Rolno-Spożywcza Spółka Inwestycyjna sp. z o.o.: KOWR objął udziały w zamian za wkład pieniężny w wysokości 200 mln zł.

Jak podkreślił resort, w chwili obecnej KOWR nie podjął decyzji o przekazaniu środków do spółek celowych w roku bieżącym i w latach następnych. Natomiast – jeśli chodzi o wyniki finansowe - sprawozdania finansowe są badane przez biegłych rewidentów, a podanie ostatecznych wyników może nastąpić dopiero po ich zatwierdzeniu przez właściwe organy spółek.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu