Konsolidacja pozwoli rolnikom na konkurowanie z pośrednikami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2018,8:10 Aktualizacja: 13-09-2018,8:20
A A A

Tylko konsolidacja pozwoli rolnikom na konkurowanie w czasach globalizacji i dominacji pośredników - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa odnosząc się w Sejmie do projektu ustawy o spółdzielniach rolników.

Polityk mówił, że wprowadzenie spółdzielczości rolników w Polsce jest potrzebne. Dodał, że w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, nie pełni ona takiej roli jak np. we Francji, Niemczech czy Włoszech.

spółdzielnie rolnicze, grupy producenckie, sejmowa komisja rolnictwa, robert telus, podatek rolny

Spółdzielnie mają pomóc rolnikom. Prace nad ustawą przeciągają się

Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła sprawozdanie podkomisji i skierowała projekt ustawy o spółdzielniach rolników do drugiego czytania. Określa on kompleksowe zasady tworzenia, organizacji i likwidacji spółdzielni...

Tłumaczył to powojennymi wypaczeniami spółdzielczości w czasach PRL. Zaznaczył jednak, że przed wojną polska spółdzielczość była jedną z najlepiej zorganizowanych w Europie i np. Niemcy przyjeżdżali do nas, żeby się jej uczyć.

Jego zdaniem, obecnie jest potrzebne zachęcenie rolników do wspólnych działań. Jest to - jak zaznaczył - bardzo ważne, zwłaszcza w czasach dominacji wielkich koncernów produkujących żywność. - Tylko konsolidacja pozwoli rolnikom na konkurowanie w czasach globalizacji i dominacji pośredników - powiedział szef resortu.

Nie zgodził się, że tylko zachęty finansowe mogą skłonić rolników do wspólnego działania.

- Trzeba dotrzeć do ich świadomości, a nie tylko kusić kasą - mówił. Jak zauważył, w Polsce powstawały grupy warzywno-owocowe, które zakładano tylko po to, by mogły korzystać z dotacji z UE. - Jak rozliczyły się, to okazywało się, że podmiot znikał - mówił.

spółdzielnie rolnicze, prawo, projekt ustawy, Jarosław Sachajko

Projekt ustawy o spółdzielniach rolników budzi kontrowersje

Według rządowej propozycji spółdzielnię rolniczą będzie mogło założyć co najmniej 10 rolników. A może wystarczyłoby 2 lub 3 chcących zgodnie współpracować gospodarzy? Taki pomysł zgłosił podczas posiedzenia sejmowej podkomisji...

Ardanowski zapowiedział, że w ciągu najbliższych miesięcy chce w Polsce zorganizować międzynarodową konferencję spółdzielczości rolniczej. - Przyjadą rolnicy z innych krajów, którzy podzielą się doświadczeniami i wiedzą z naszymi - mówił.

Projekt opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada m.in. zmniejszenie obciążeń podatkowych dla rolników zakładających spółdzielnie (np. obligatoryjne zniesienie podatku od nieruchomości).

Spółdzielnie rolników będą też wspólnie planować i prowadzić produkcję oraz przetwórstwo produktów dostarczonych przez członków. Wspólnie będą również mogły przechowywać, konfekcjonować i standaryzować produkty oraz prowadzić handel.

Projekt zakłada ponadto, że spółdzielnie będą mogły upowszechniać wśród członków korzystne dla środowiska metody uprawy, technologie produkcji i metody gospodarki odpadami. Dokument z poprawkami zgłoszonymi przez Sejm, wrócił do komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj