Kleszcze są w pełni aktywności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Katarzyna Florencka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2019,15:10 Aktualizacja: 21-05-2019,15:28
A A A

Kleszcze piją krew od żywicieli trzy razy w ciągu całego swojego życia, wyszukują ofiary dzięki niezwykle czułym zmysłom i potrafią przeżyć kilkunastostopniowe mrozy. Właśnie rozpoczął się szczyt aktywności pasożytów.

Borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu to choroby, o których już od jakiegoś czasu robi się głośno o tej porze roku. Te niewielkie pajęczaki wzbudzają niepokój z powodu zwyczajów żywieniowych: pasożytują bowiem na ludziach i zwierzętach.

Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, borelioza, kleszcze, badania rolników, podlasie, lubelszczyzna

Bezpłatne badania dla rolników. Są środki na walkę z boreliozą

Instytut Medycyny Wsi w Lublinie chce walczyć z boreliozą wśród rolników z województwa lubelskiego i podlaskiego. Będą bezpłatne badania, konsultacje ze specjalistami i  hospitalizacje. - Projekt jest przewidziany na trzy...

Naukowcy opisali dotychczas ok. 900 gatunków kleszczy, spośród których w Polsce na stałe występuje 19. Spotkać je można w zacienionych, ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak lasy, okolice zbiorników wodnych czy parki.

Nie występują jednak równomiernie na całym terenie. To nie przypadek. Kleszcze gromadzą się np. tam, gdzie przebywa więcej zwierząt, a więc gdzie łatwiej o posiłek.

Z badań przeprowadzonych w 2018 roku przez polsko-słowacką grupę naukowców wynika, że na leśnych ścieżkach, z których korzystają dzikie zwierzęta, jest nawet siedem razy więcej kleszczy, niż np. w zaroślach.

Mitem jest przeświadczenie, że kleszcze mogą żyć na drzewach i skakać z nich na przechodzących ludzi i zwierzęta; pajęczaki te przebywają na wysokości maksymalnie 1,5 metra.

Kleszcze wyszukują swoje ofiary dzięki umiejętności wyczuwania ze sporej odległości zapachu (zwłaszcza potu), ciepła i wydychanego dwutlenku węgla. Po znalezieniu się na ciele żywiciela mogą długo wędrować, szukając dobrze ukrwionego miejsca do wkłucia.

kleszcze, borelioza, odstrzał dzików, kleszczowe zapalenie mózgu, Radomir Jaskuła, joanna zajkowska

Mniej dzików to więcej kleszczy? Przybywa przypadków boreliozy

Dr Radomir Jaskuła z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego ostrzega, że masowy odstrzał dzików w związku ze zwalczaniem ASF w Polsce może przełożyć się na wysyp kleszczy. Okazuje się, że zwierzęta te pełnią...

Dzięki temu, że ślina kleszcza zawiera substancje chemiczne o działaniu znieczulającym, samo ukłucie jest bezbolesne. Kleszcz pozostaje przyssany i może pobierać krew nawet przez 5-14 dni.

Najbardziej rozpowszechnionym w naszym kraju gatunkiem kleszcza jest kleszcz pospolity (Ixodes ricinus). Jego cykl rozwojowy trwa dwa-trzy lata i obejmuje trzy stadia rozwojowe: od larwy, przez nimfę, aż po postać dorosłą (dorosły samiec mierzy 2-3 mm, z kolei samica - do 5 mm).

Aby kleszcz przetrwał, musi napić się krwi na każdym etapie rozwoju. Trudno jest zauważyć dorosłego samca, który od żywiciela pobiera niewiele pokarmu, zwiększając rozmiary tylko do 2,5 mm. Natomiast opita krwią samica znacznie się powiększa, przybierając rozmiary nawet blisko 2 cm.

Kleszcze zazwyczaj rozpoczynają poszukiwanie żywicieli wiosną, kiedy gleba osiąga temperaturę 5-7 stopni Celsjusza; kończą, gdy średnia temperatura powietrza spada powyżej 5 stopni.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu