Każdy z nas może pomóc pszczołom. Warto dołączyć do akcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Greenpeace (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2018,14:20 Aktualizacja: 14-09-2018,14:49
A A A

Ruszyła szósta edycja akcji "Adoptuj Pszczołę", dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie tym pożytecznym owadom. Polska staje się tym samym krajem coraz bardziej przyjaznym zapylaczom.  

Decydując się na wirtualne adopcje, każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym. W tym roku adopcje pomogą m.in. poszerzyć krąg instytucji wdrażających Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Inicjatorem akcji jest Fundacja Greenpeace Polska.

pszczoły, pszczelarstwo, produckja miodu, kradzież uli, pasieka

Pszczelarz pszczelarzowi wrogiem. Giną nawet całe pasieki

Brzmi to nieprawdopodobnie, ale pszczelarze okradają się nawzajem. Sołtysowi Lubochowa na Pomorzu fachowcy ukradli z pasieki trzy i pół tony miodu, który sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. - Najpierw nad wsią pojawiły się drony. Potem...

Akcja "Adoptuj Pszczołę" trwa już sześć lat. Przez ten czas powstał ogromny rój pszczelich przyjaciół - ludzi, którzy chcą pomagać zapylaczom i wiedzą, jak ważne są w codziennym życiu ludzi.

Dzięki zaangażowaniu dziesiątek tysięcy osób powstało wiele cennych inicjatyw, które pomagają chronić te owady: od stawiania hoteli dla dzikich zapylaczy, przez odbudowę pszczelej populacji po katastrofie w Przyczynie Dolnej, badania nad kondycją zapylaczy aż po stworzenie i konsultacje społeczne Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.

Głos pszczelich przyjaciół pomógł też wprowadzić w kwietniu unijny zakaz stosowania neonikotynoidów - pestycydów, które według najnowszych badań naukowych mają szczególnie szkodliwy wpływ na populacje zapylaczy.

Nowym celem tegorocznej akcji jest próba stworzenia systemu, który ułatwi pszczelarzom i rolnikom wzajemne informowanie się o planowanych działaniach, tak by uniknąć katastrof ekologicznych, takich jak zatrucie pszczół.

pszczoły, pszczelarstwo, stosowanie pestycydów, neonikotynoidy, francja

Takie restrykcje są tylko tam. Pszczoły pod specjalną ochroną

Francja wprowadziła zakaz używania pięciu pestycydów - neonikotynoidów, które według władz zabijają pszczoły. To pójście o krok dalej niż cała Unia Europejska, która zakazała używania trzech środków....

- Podobnie jak ubiegłych latach dajemy możliwość dokonania adopcji jednorazowej lub regularnego zaangażowania na rzecz pszczół. Takie comiesięczne adopcje są bardzo ważne, bo pomagają działać długofalowo. Im więcej pszczelich adopcji, tym większa szansa na to, że zrobimy razem coś naprawdę wielkiego, co będzie dobrze służyć pszczelarzom, rolnikom, a przez to nam wszystkim! - mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii w Greenpeace Polska.

Aby wziąć udział w akcji należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i adoptować dowolną liczbę wirtualnych pszczół. Można wybrać pomiędzy adopcją jednorazową, a tzw. regularną, czyli odnawianą co miesiąc.

Osoby, które zdecydują się na tą drugą otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera, na który składa się m.in. certyfikat i koszulka Pszczelego Bohatera, a także kalendarz na rok 2019 z pszczelimi ciekawostkami.

Pszczoły można adoptować do 24 października.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu