Izby rolnicze mówią jednym głosem. Mają kilka postulatów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2016,9:30 Aktualizacja: 04-08-2016,9:43
A A A

Między innymi ustanowienia rekompensat z budżetu państwa dla rolników gospodarujących na obszarach Natura 2000 domaga się Porozumienie Izb Polski Południowo-Wschodniej.

W jego skład wchodzą izby rolnicze: lubelska, małopolska, podkarpacka, świętokrzyska oraz śląska. Ich przedstawiciele podczas lipcowego spotkania poruszali aktualne kwestie dotyczące rolnictwa.

Zajmowali się m.in. projektem nowelizacji ustawy o izbach rolniczych autorstwa klubu Kukiz ’15. Skrytykowali brak konsultacji tego aktu z rolniczym samorządem oraz zawarte w nim rozwiązania.

lhs

Rolnicy na Zamojszczyźnie boją się importu rzepaku i zboża z Ukrainy

Na Zamojszczyźnie pojawiały się pogłoski, że spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa w Zamościu ma już zarezerwowane wagony na import rzepaku i zbóż z Ukrainy. Szczególne obawy wśród rolników wywołuje import...
Na przykład wprowadzenie wyborów do izb na poziomie sołectw jest ich zdaniem nierealne ze względu na bardzo wysokie koszty. Zgromadzeni wyrazili potrzebę zmiany przepisów dotyczących izb, ale tak, by miały one więcej do powiedzenia przy tworzeniu ustaw i rozporządzeń tyczących się wsi i rolnictwa.

Poza tym na posiedzeniu przyjęto wnioski, które mają trafić do ministerstwa rolnictwa. I tak zdaniem reprezentantów poszczególnych wojewódzkich izb trzeba zmienić tegoroczną ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Chodzi o to, by spod zmieszczonych tam rygorów wyłączyć obrót nieruchomościami rolnymi o powierzchni do 1 ha włącznie.

Pszenica z Ukrainy zaleje polski rynek?

Rolnicy obawiają się niekontrolowanego napływu na polski rynek zboża z Ukrainy. Jeśli służby państwa będą tolerować import, producenci zbóż są gotowi zorganizować protesty w różnych miejscach kraju - pisze "Nasz...
"Biorąc pod uwagę fakt, że w skali kraju coraz większy obszar rolniczej przestrzeni produkcyjnej obejmowany jest obszarami Natura 2000, co w konsekwencji wprowadza określone utrudnienia i dodatkowe wymagania dla działalności rolniczej, należy wprowadzić określone formy rekompensaty finansowej ze środków budżetu państwa dla rolników z tytułu tych utrudnionych warunków prowadzenia działalności rolniczej" - brzmi drugi postulat.

Trzeci dotyczy wprowadzenie szczegółowego monitoringu importu zboża z Ukrainy (resort już zapowiedział kontrole w tym zakresie), a czwarty - ustanowienia wyodrębnionych obszarów OSN, a nie obejmowanie nimi całego kraju.

Kolejny wniosek to przywrócenie do żywienia krzyżowego trzody chlewnej i drobiu mączki mięsno-kostnej. A ostatni - zróżnicowanie wielkości dopłat do roślin wysokobiałkowych.

"Dla roślin strączkowych wysokobiałkowych przeznaczonych na cele paszowe zwiększyć wielkość dopłaty, a zmniejszyć wysokość dopłaty do roślin strączkowych wysokobiałkowych przeznaczonych na nawóz zielony" - brzmi postulat.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu