Europa docenia działania Polski w sprawie nielegalnego uboju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2019,14:30 Aktualizacja: 08-02-2019,15:05
A A A

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych poinformował, że przypadek nielegalnego uboju bydła w Polsce jest godny ubolewania, ale Unia Europejska docenia działania polskich władz w tym zakresie i uważa je za skuteczne.

Chodzi o nielegalny ubój krów, który został pokazany kilka dni temu w reportażu TVN. Odbywał się w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka.

nielegalny ubój bydła, mięso z chorych krów, jan krzysztof ardanowski, kontrole w ubojniach, komisja europejska

Ardanowski: w Europie jest "hejt" na polskie mięso

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa przekonuje, że potrzebne jest odbudowanie zaufania do polskiej żywności. Podkreślił, że zarządzone przez niego kontrole w ubojniach nie wykryły nieprawidłowości. W Gorzowie Wlkp. szef resortu był pytany...

- Sytuacja, jeśli chodzi o mięso z Polski, które znalazło się na terenie państw członkowskich UE, jest godna ubolewania. Nie powinno do tego dojść. UE jest na bieżąco informowana. Odpowiednie służby mają te informacje. Działania są oceniane jako skuteczne. Unia Europejska docenia działania Polski. (...) Nie ma żadnego zagrożenia - powiedział Czaputowicz dziennikarzom w Brukseli.

Wskazał też na "zdecydowaną, silną i jednoznaczną decyzję polskich władz weterynaryjnych" dotyczącą zakładu, w którym dokonywano uboju. Zaznaczył, że polska żywność, w tym mięso, słynie w UE z wysokiej jakości, oraz że to się nie zmieniło.

W poniedziałek inspektorzy Komisji Europejskiej rozpoczęli w Polsce badanie sprawy nielegalnego uboju krów. Ich misja potrwa do piątku. W ciągu miesiąca powinien być gotowy raport KE w tej sprawie.

Według najnowszych informacji Komisji Europejskiej mięso z nielegalnego uboju krów w rzeźni w Polsce trafiło do 15 krajów UE. Oprócz Polski są to: Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Węgry. 
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu