Ekolodzy: minister rozmontowuje system ochrony przyrody w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2016,10:25 Aktualizacja: 16-05-2016,10:51
A A A

Państwowa Rada Ochrony Przyrody, jak dotąd apolityczny organ, opiniujący działania związane z ochroną przyrody, przestała istnieć w dotychczasowym składzie.

Czołowe organizacje ekologiczne obawiają się, że to pierwszy krok do "rozmontowania" systemu ochrony przyrody w naszym kraju.

Minister środowiska skorzystał ze zmiany w prawie, przeprowadzonej już w tym roku przez parlament nowej kadencji, która pozwala mu na manipulowanie składem rady.

puszcza białowieska, Białowieski Park Narodowy, jan szyszko

Szyszko: będziemy usuwać martwe drzewa z Białowieży

Będziemy odbudowywać cenne siedliska przyrodnicze w Puszczy Białowieskiej. O ile będzie to konieczne, usuwać martwe drzewa i przywracać dęby czy jesiony - powiedział Jan Szyszko, minister środowiska. Podkreślił, że przyroda w puszczy będzie...
"Odwołanie członków PROP jest karą za ich poglądy odmienne od wizji obecnego rządu. Decyzja ministra Środowiska może oznaczać koniec niezależności Państwowej Rady Ochrony Przyrody - organu, który od niemal stu lat konsekwentnie i bezkompromisowo stał na straży ojczystej przyrody" - uważają organizacje ekologiczne.

W stanowisku opublikowanym m.in. przez WWF Polska czytamy, że "członkowie PROP stali na stanowisku, że należy chronić Puszczę Białowieską, sprzeciwiając się propozycji zwiększenia cięć".

W ocenie ekologów, zdecydowane stanowisko PROP w sprawie Puszczy Białowieskiej nie jest jedynym, które nie spodobało się ministrowi Janowi Szyszce. "Tylko w 2016 roku Państwowa Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała projekty dotyczące komercyjnego odstrzału żubrów, czy masowego odstrzału dzików w związku z ASF" - informują ekolodzy.
 
"Bez względu na ekipę rządzącą i jej opcję polityczną, rada negatywnie opiniowała szkodliwe pomysły dla polskiej przyrody. Teraz resort środowiska zdecydował się na zmianę składu PROP. Wśród nowych członków przeważają leśnicy, przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego i inni specjaliści od przekształcania przyrody na potrzeby człowieka, a nie jak dotąd eksperci od ochrony przyrody. Ci ostatni znaleźli się w zdecydowanej mniejszości. Nie ma też fachowców od wód, co stwarza nie lada problem, biorąc pod uwagę rządowe plany budowy dróg wodnych, które zniszczą polskie rzeki" - grzmią organizacje ekologiczne.

greenpeace, puszcza białowieska, robert cyglicki, jan szyszko

Greenpeace broni Puszczy Białowieskiej. Baner na gmachu resortu

Ekolodzy z Greenpeace apelują do rządu, by cała Puszcza Białowieska była parkiem narodowym. We wtorek aktywiści rozwiesili na gmachu Ministerstwa Środowiska ogromny transparent w tej sprawie. Podkreślają, że to ostatni moment, by uniknąć...
Zwracają uwagę, że  zmiana składu rady "wygląda na próbę umożliwienia  rządzącym uzyskania pozytywnych opinii  legitymizujących wycinkę Puszczy Białowieskiej i prawdopodobnie już wkrótce odstrzał łosia, osłabienie ochrony i zgodę na odstrzał wilka, czy też komercyjne polowania na żubry. Będzie też miała wpływ na stan polskich rzek".

Państwowa Rada Ochrony Przyrody była organem apolitycznym, skupiającym specjalistów i wysokiej klasy praktyków. Celem działania PROP było wsparcie merytoryczne ministerstwa środowiska w zakresie ochrony przyrody w Polsce.

Rada posiada długą tradycję  (powstał w 1919 roku ) i trwale zapisał się w historii ochrony przyrody w Polsce. Na jej czele stał m.in. profesor Władysław Szafer, postać wybitna, uczony o wielkim autorytecie, twórca ruchu ochrony przyrody w Polsce.

"Zasiadanie w gremium rady było wyróżnieniem, wyrazem docenienia wkładu w ochronę przyrody i jednocześnie gwarantem podejmowania decyzji podyktowanych jedynie dobrem ojczystej przyrody, a nie interesami wynikającymi z prowadzonej gospodarki leśnej i łowieckiej" - czytamy w stanowisku, pod którym podpisały się następujące organizacje: Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Fundacja Greenpeace Polska, Fundacja WWF Polska, Klub Gaja, Klub Przyrodników Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu