Dzierżawa państwowej ziemi także na ponad 10 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2018,8:10 Aktualizacja: 28-11-2018,8:17
A A A

Wydzierżawiające państwową ziemię oddziały Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nie powinny skracać okresu tej dzierżawy poniżej 10 lat. Gospodarz nie może bowiem wówczas starać się o zwolnienie gruntów z podatku rolnego.

O zmianę procedury wydzierżawiania nieruchomości rolnych przez zarządzający państwowym zasobem KOWR, wystąpiła Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jak wskazała, często przetargi na dzierżawę ziemi dotyczą okresu 9 lat i kilku miesięcy.

ziemia, grunty rolne, dzierżawa, stawki czynszu, KOWR

Dzierżawa państwowych gruntów nabrała tempa. Znamy stawki czynszu

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 roku wydzierżawił 33,9 tys. ha państwowej ziemi.  Średni czynsz dzierżawny dla umów zawartych w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku wyniósł 7,1...

Tymczasem zgodnie z ustawą o podatku rolnym, można ubiegać się o zwolnienie z tego podatku na 5 lat, gdy obejmuje się grunty z państwowego zasobu w trwałe zagospodarowanie. Za takie  uważa się natomiast - co też określono w ustawie - dzierżawę na okres co najmniej 10 lat.

Według KRIR, możliwość skorzystania z ulgi w podatku jest dla rolników bardzo ważna, zwłaszcza w kontekście klęsk żywiołowych. To również istotna forma wsparcia dla młodych gospodarzy, którzy najczęściej wygrywają takie przetargi.

KOWR ustosunkował się do wystąpienia izb rolniczych. Jak podkreślił, okres dzierżawy co do zasady powinien wynosić 10 lat, chyba że z cech nieruchomości (położenia, kierunku zmian planistycznych, występowania złóż itp.) wynika potencjalnie nierolny jej charakter - w takim przypadku okres powinien być odpowiednio krótszy.

Wydzierżawianie nieruchomości na dłużej niż 10 lat (z wyjątkiem nieruchomości pod budowę i eksploatację elektrowni wiatrowych) mogło wcześniej nastąpić jedynie po wyrażeniu zgody przez dyrektora generalnego KOWR.

KOWR, ziemia, grunty rolne, dzierżawa, sprzedaż ziemi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Dzierżawa państwowej ziemi to najlepsze rozwiązanie dla rolników

Od ponad dwóch lat podstawową formą zagospodarowania gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest dzierżawa. Ta forma zagospodarowania nieruchomości jest bardzo korzystna dla rolników i cieszy się dużym zainteresowaniem...

W związku z postulatami środowisk rolniczych szef ośrodka rozesłał jednak w kwietniu pismo do dyrektorów terenowych, zwracając uwagę na potrzebę ustalania terminów zakończenia umów dzierżawy po zbiorach w danym roku kalendarzowym, czy też określonym cyklu produkcyjnym, a tym samym umożliwienia przyszłemu dzierżawcy ubiegania się o zwolnienie dzierżawionych gruntów z podatku rolnego.

"Nie należy stosować praktyki ‘skracania okresu’, tj. do zbiorów roku poprzedzającego 10-letni okres, czyli zawierania umów na okres 9 lat i kilku miesięcy" - można przeczytać w wytycznych dyrektora generalnego KOWR.

Tym samym w przypadku, jeżeli okres dzierżawy obejmuje łącznie 10 lat i kilka miesięcy (ale nie więcej niż 11), oddziały terenowe KOWR zostały upoważnione do zawierania takich umów bez konieczności uzyskania zgody centrali (w odniesieniu do nieruchomości o powierzchni 50 ha i mniejszej).
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu