Dotacje na nawodnienia i "zielone światło" dla stawów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2019,10:25 Aktualizacja: 07-06-2019,10:31
A A A

O połowę większe niż dotychczas stawy będzie można tworzyć jedynie na podstawie zgłoszenia. Coraz bliżej wejścia w życie są też przepisy wprowadzające dotacje do instalacji nawadniających.

W fazie konsultacji społecznych i opiniowania znalazł się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętych PROW 2014-2020.

staw, legalizacja stawu, prawo wodne, urządzenia wodne, anna moskwa

Staw można zalegalizować. Sprawdź jak

Wiele stawów w obrębie gospodarstw zostało wykopanych przed laty, gdy nie było wymagane zezwolenie wodnoprawne. Rolnicy w okresach suszy chcieliby je teraz wykorzystywać do nawodnień plantacji. Co powinni zrobić, żeby nie mieć...

Najważniejsza zmiana to rozszerzenie wsparcia o inwestycje w zakresie nawodnień. Przewidziano dotacje na: inwestycje polegające na ulepszeniu istniejącej instalacji nawadniającej, inwestycje zwiększające obszar nawadniany albo jednocześnie dotyczące ulepszenia istniejącej instalacji i powiększenia obszaru nawadnianego.

Każde takie przedsięwzięcie będzie się musiało łączyć z zainstalowanym system pomiaru ilości zużywanej wody. A ponadto w przypadku inwestycji ulepszających istniejące instalacje trzeba będzie wykazać, że przyczyni się ona do oszczędności zużycia wody na poziomie przynajmniej 10 proc.

Pomoc jest kierowana do gospodarstw o wielkości do 300 ha, ale bez względu na wielkość ekonomiczną. Jednocześnie będzie możliwość, by w danym roku rolnik starający się o wsparcie w ramach nawodnień mógł aplikować również o środki na inne inwestycje w ramach "Modernizacji gospodarstw", np. na maszyny.

Wsparcie ma wynieść maksymalnie 100 tys. zł, a koszty kwalifikowane inwestycji powinny osiągnąć 15 tys. zł. Podstawowy poziom dofinansowania to 50 proc. (dla młodych rolników - 60 proc.).

nawodnienie, prow 2014-2020, prawo wodne, plany gospodarowania wodami w dorzeczach

Na dotacje na nawodnienia trzeba będzie poczekać

Prawdopodobnie dopiero po aktualizacji planów gospodarowania wodami w dorzeczach oraz ustawy Prawo wodne możliwe będą dofinansowania unijne na instalacje nawadniające. W ubiegłym roku susza rolnicza dokonała wielkich strat w uprawach....

Pierwszy nabór wniosków na inwestycje nawadniające będzie ogłoszony jeszcze w tym toku, prawdopodobnie jesienią. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mieć 4 miesięcy (od zakończenia naboru) na rozpatrzenie dokumentów.

Jako kolejny rodzaj wsparcia w zakresie wody dla rolnictwa można uznać propozycję Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Resort uwzględnił opisywany przez nas wniosek rolniczego samorządu, by pozwolenia na budowę i pozwolenia wodnoprawnego nie wymagały zbiorniki wodne o powierzchni do 1000 m kw., a potrzebne było wówczas jedynie zgłoszenie. Obecnie takim przywilejem są objęte inwestycje w stawy o wielkości do 500 m kw.

W projekcie nowelizacji ustawy Prawo wodne, który niedługo powinien trafić do Sejmu, zawarto modyfikację art. 394 ust. 1 pkt 9. Zgodnie z nią (jedynie) zgłoszenia wodnoprawnego wymaga: "wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m kw. i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu