Staw można zalegalizować. Sprawdź jak

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2019,11:20 Aktualizacja: 03-06-2019,11:29
A A A

Wiele stawów w obrębie gospodarstw zostało wykopanych przed laty, gdy nie było wymagane zezwolenie wodnoprawne. Rolnicy w okresach suszy chcieliby je teraz wykorzystywać do nawodnień plantacji. Co powinni zrobić, żeby nie mieć kłopotów prawnych?

Kwestia została poruszona w interpelacji poselskiej, na którą odpowiedziała Anna Moskwa, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

nowe prawo wodne, prawo wodne, opłaty za wodę, wody polskie, deszczówka

Prawo wodne do poprawki. Rząd chce ograniczyć biurokrację

Podmioty, które mają umowy z Wodami Polskimi, będą mogły je kontynuować bez przeprowadzenia przetargu - takie np. rozwiązanie przewiduje projekt noweli Prawa wodnego, którym ma zająć się rząd. Celem projektu jest m.in. ograniczenie...

Jak podkreśliła, stawy zgodnie z Prawem wodnym (PW) zalicza się do urządzeń wodnych. A jeżeli takowe zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, właściciel może wystąpić o jego legalizację.

Taka legalizacja może jednak nastąpić wyłącznie w przypadku, jeżeli umiejscowienie urządzenia (stawu) nie narusza ustaleń m.in.: planów gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, zarządzania ryzykiem powodziowym, przeciwdziałania skutkom suszy, a także programu ochrony wód morskich, krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy decyzji o warunkach zabudowy.

Szczegółowa procedura legalizacji urządzenia wodnego została określona w art. 190 PW.

Do wniosku składanego do właściwego miejscowo dyrektora zarządu zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie załącza się odpowiednie dokumenty (art. 407 ust. 2 oraz w art. 422 PW).

zbiornik wody Tulce, gmina Kleszczewo, woda na potrzeby rolnictwa, nawadnianie, krzysztof woś

Będzie woda dla rolników. Powstaje duży zbiornik

Wybudowanie ziemnej zapory czołowej spiętrzy wodę w rzece i tak powstanie zbiornik wody Tulce w gminie Kleszczewo pod Poznaniem. Ma służyć głównie gromadzeniu wody na potrzeby rolnictwa. Budowa zbiornika ma zakończyć się w ciągu dwóch...

- Przy wydawaniu decyzji o legalizację urządzenia wodnego organ jednocześnie ustala obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej, której jednostkowa stawka wynosi 4426,80 zł. Opłatę uiszcza się w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o legalizacji urządzenia wodnego stała się ostateczna, na rachunek bankowy wskazany w tej decyzji - informuje Moskwa.

Jeśli chodzi o dalsze koszty, w przypadku gdy wykonany staw stanowi obiekt służący do ujmowania wód podziemnych, pobór wód z takiego zbiornika należy zakwalifikować właśnie do poboru wód podziemnych. Zgodnie z przepisami podlega on opłacie za usługi wodne. Ta zaś składa się z opłaty stałej oraz opłaty zmiennej.

- Należy wskazać, że pobór wód do celów rolniczych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw zwolniony jest z opłaty stałej, co wprost wynika z przepisu art. 270 ust. 2 PW. Opłatę zmienną ponosi się za rzeczywistą ilość pobranych wód powierzchniowych lub wód podziemnych i stanowi ją iloczyn jednostkowej stawki opłaty i ilości pobranych wód w danym kwartale, wyrażonej w m sześc. - wyjaśnia wiceminister.

Jednostkowe stawki opłat za usługi wodne określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 22 grudnia 2017 r.. Z par. 5 ust. 1 pkt. 39 tego rozporządzenia wynika, że jednostkowa stawka opłaty, która jest niezbędna do ustalenia wysokości opłaty zmiennej, została określona w odniesieniu do przypadku poboru wód podziemnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw za pomocą urządzeń pompowych.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu