Domy bez pozwoleń. Będzie najazd "miastowych" na wsie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2021,18:40 Aktualizacja: 13-09-2021,18:45
A A A

Rząd chce ułatwić Polakom budowę domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m kw. Będzie to możliwe bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Może to spowodować jeszcze większą chęć przeprowadzek z miast do wsi i tym samym kłopoty rolników.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Nowe rozwiązania to część programu Polski Ład.

Lubliana, Wspólna Polityka Rolna, rozwój obszarów wiejskich, Ryszard Kamiński

Ministrowie są zgodni. Wieś i miasto muszą współpracować

Nieformalne spotkanie unijnych ministrów rolnictwa w Lublianie poświęcone było współistnieniu obszarów wiejskich i miejskich oraz roli Wspólnej Polityki Rolnej w zmniejszaniu różnic między miastem a wsią -...

Zgodnie z przepisami, można będzie budować budynki mieszkalne jednorodzinne, o powierzchni zabudowy do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Budynki takie mają być wolnostojące i posiadać nie więcej niż dwie kondygnacje.

Oznacza to, że obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Określona została dopuszczalna gęstość zabudowy takich małych domów. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki. Warunek ma gwarantować, że nowe prawo będzie służyło wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Budowa domu będzie wymagała jedynie zawiadomienia organów nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór autorski nad zgodnością budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 kw. wydawana będzie w ciągu 21 dni.

Bytrze, hodowla bydła, kary dla rolnika, wypas krów

Mandat po skargach mieszkańców. Rolnik intruzem na wsi?

Blokadę drogi zapowiedział rolnik, jeśli będzie dostawał kolejne mandaty za to, że pędzone przez niego krowy zanieczyszczają drogę. Jak mówi, wszystko związane z rolnictwem ludziom zaczyna przeszkadzać. Sprawę gospodarza od lat mieszkającego...

W ocenie właściciela biura pośrednictwa na rynku nieruchomości, z którym rozmawialiśmy, nowe przepisy mogą uruchomić jeszcze większy boom na budownictwo jednorodzinne niż jest to obecnie.

- Marzenie o własnym domku ma wielu obecnych mieszkańców bloków w miastach. I wielu z nich wobec zapowiedzi ułatwień w budowie małych domów będzie chciało je zrealizować. Od klientów już usłyszałem, że czekają na te przepisy, a jednocześnie każdy mały dom będzie można w przyszłości rozbudować - stwierdził nasz rozmówca.

Jego zdaniem naturalnym wyborem dla zamierzających skorzystać z nowych rozwiązań będą obszary wiejskie. - Po pierwsze kojarzą się wciąż, choć czasem błędnie, z sielskim krajobrazem i spokojem. Po drugie w miastach nie ma prawie w ogóle wolnych działek, a jeżeli są, ceny są horrendalne i dyktowane przez deweloperów - zwraca uwagę ekspert.

Masowe przeprowadzki na wioski to potencjalny kłopot dla rolników, którzy już muszą się mierzyć z donosami i skargami ze strony nierozumiejących specyfiki pracy w gospodarstwach - o czym wielokrotnie pisaliśmy - napływowych mieszkańców małych miejscowości. W dodatku będą w zupełnej mniejszości na wsiach, co może się przekładać np. na decyzje włodarzy gmin i powiatów odnośnie choćby planów zagospodarowania przestrzennego czy zgód na rozbudowę gospodarstw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement