Dawali pożyczki, zabierali grunty. Lichwiarze zatrzymani

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2020,8:45 Aktualizacja: 30-11-2020,8:52
A A A

6 kolejnych osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej grunty i mieszkania na podstawie lichwiarskich pożyczek zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Łącznie w śledztwie nadzorowanym przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Gdańsku jest 13 podejrzanych (pierwsze zatrzymania nastąpiły w lutym 2019 r.). Wobec 3 na wniosek prokuratora zastosowano tymczasowe areszty.

lichwa, powiat tarnowski, Prokuratura Okręgowa w Tarnowie, kmp tarnów

Lichwiarze w areszcie. Zabierali "dłużnikom" maszyny rolnicze

Mieszkańcy powiatu tarnowskiego (woj. małopolskie) przekonali się, jak niebezpieczne może być korzystanie z usług lichwiarzy. Choć długi były już spłacone, dalej byli nachodzeni i tracili m.in. maszyny rolnicze. Proceder przerwała policja.  ...

Według śledczych to członkowie grupy, która w latach 2010-2015 zawierała umowy pożyczek w formie akt notarialnego, zabezpieczonych nieruchomościami gruntowymi lub lokalami mieszkalnymi.

"Pokrzywdzeni, będący osobami nieporadnymi życiowo, które znajdowały się w trudnej sytuacji finansowej, byli przez podejrzanych wprowadzani w błąd odnośnie warunków umów pożyczek, a szczególności okoliczności dotyczących ich spłaty i tzw. kosztów ukrytych. Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie pożyczek znacząco przekraczała ich wysokość, a warunki udzielenia pożyczek wskazywały, że wywiązywanie się ze zobowiązań ich spłaty było praktycznie niemożliwe. Dotychczas ustalono 30 osób pokrzywdzonych, natomiast wartość szkody wynosi prawie kilkanaście milionów złotych" - podaje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Postawione podejrzanym zarzuty dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa co do mienia znacznej wartości. Z ustaleń prokuratora wynika, że podejrzani uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

"Kolejne zarzuty dotyczą wyzyskania przymusowego położenia pokrzywdzonych i nałożenia na nich obowiązku świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności" - wskazuje PK.

Sprawa ma charakter rozwojowy i prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu