Lichwiarze w areszcie. Zabierali "dłużnikom" maszyny rolnicze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2020,8:10 Aktualizacja: 06-08-2020,8:16
A A A

Mieszkańcy powiatu tarnowskiego (woj. małopolskie) przekonali się, jak niebezpieczne może być korzystanie z usług lichwiarzy. Choć długi były już spłacone, dalej byli nachodzeni i tracili m.in. maszyny rolnicze. Proceder przerwała policja.
 
Komenda miejska w Tarnowie od 2018 roku otrzymywała informacje dotyczące nietypowych uszkodzeń mienia prywatnego oraz firmowego.

branża mięsna, cbśp, rekrutacja pracowników, ubój zwierząt

Oszustwo na rekrutacji do zakładów mięsnych. Kwoty porażają

Kolejne 11 osób zatrzymali policjanci z CBŚP do sprawy wystawiania nierzetelnych faktur VAT na ogromną kwotę przy pośrednictwie w rekrutacji pracowników oraz podwykonawstwa w zakresie uboju, rozbioru i pakowania mięsa. Od blisko 4 lat...

Właściciele nieruchomości i ruchomości nie do końca jednak chcieli współpracować ze stróżami prawa. Przełom w sprawie nastąpił dopiero na początku roku.

Policjanci wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie wytypowali osoby, które na terenie południowej Polski trudniły się lichwą oraz wymuszeniami.

"Jak się okazało, trzech mężczyzn w wieku 33-35 lat udzielało pożyczek gotówkowych na wysoki procent osobom, które nie miały zdolności kredytowej w innych instytucjach finansowych. Pomimo tego, że dług został z nawiązką spłacony, mężczyźni żądali spłaty jeszcze większych należności, zastraszając pożyczkobiorców, uszkadzając ich mienie ruchome, jak i nieruchomości. Posuwali się również do przestępstw takich, jak rozbój, wymuszenie, groźby i zastraszanie" - opisuje tarnowska KMP.

Według ustaleń śledczych, grupa przejmowała też mienie ruchome od "dłużników" w postaci maszyn rolniczych i samochodów. A niewykluczone również, że pokrzywdzeni tracili w ten sposób także np. grunty.

oszustwa na paliwie, olej napędowy, Małgorzata Orkwiszewska, Krystyna Kowalska

Rolnicy oszukani na paliwie

Policjanci z Płocka (woj. mazowieckie) rozbili szajkę trudniącą się fikcyjną sprzedażą paliwa. Do aresztu trafił m.in. organizator przedsięwzięcia. Wśród poszkodowanych mają przeważać rolnicy.   Do ustalenia składu grupy przestępczej,...

W ubiegłym tygodniu zatrzymano wspomnianych trzech mężczyzn, związanych ze środowiskiem pseudokibiców jednego z tarnowskich klubów piłkarskich oraz mieszanych sztuk walki (MMA).

Podczas przeszukań zabezpieczono znaczne środki pieniężne oraz dokumentację świadczącą o działalności przestępczej.

Zatrzymani to mieszkańcy Tarnowa. Usłyszeli zarzuty rozboju, wymuszenia rozbójniczego, lichwy, zastraszania oraz składania fałszywych zeznań.

"Prokuratura Okręgowa w Tarnowie wystąpiła z wnioskiem do tarnowskiego sądu o zastosowanie środka izolacyjnego wobec trzech zatrzymanych. Sąd przychylił się do wniosku i trzech mieszkańców Tarnowa zostało umieszczonych w areszcie śledczym na okres trzech miesięcy. Zarzuty, jakie zostały im postawione, określone są w art. 280 kk (rozbój), 282 kk (wymuszenie rozbójnicze), 191 kk (wymuszenie zwrotu wierzytelności), 304 kk (wyzysk kontrahenta - lichwa). Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności" - wyliczają policjanci.

Teraz wraz z prokuraturą poszukują osób, które mogą być pokrzywdzonymi przez grupę, a także ewentualnych świadków. I apelują do nich o kontakt, gwarantując bezpieczeństwo, a anonimowość osobom chcącym przekazać informacje.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu