Co zrobić, gdy znajdziemy niewybuch?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2018,12:30 Aktualizacja: 11-01-2018,12:34
A A A

Chociaż od zakończenia II wojny światowej minęły niemal 73 lata, to na pozostałości działań wojennych możemy natknąć się także dziś. Mowa o niewybuchach, które są ujawniane najczęściej podczas prac polowych czy budowlanych.

Tylko w 2017 roku wojskowi saperzy w całym kraju otrzymali ponad 7 tysięcy zgłoszeń o niewybuchach i innych niebezpiecznych przedmiotach.

Ze statystyk wynika, że zdecydowanie najwięcej granatów, pocisków artyleryjskich, moździerzowych czy bomb lotniczych ujawnionych zostało na obszarach wiejskich, ale nie tylko tam.

niewybuchy, niewypały, bomby, granaty, prace w gospodarstwie, policja

Zginęli dwaj mężczyźni. Wojenne niewybuchy wciąż są groźne

Dwaj mężczyźni, którzy prawdopodobnie chcieli rozbroić niewybuch zginęli w wyniku eksplozji. Na szczęście większość znalazców powojennych pozostałości - na czele z rolnikami - zdaje sobie sprawę z grożącego niebezpieczeństwa. Do...
10 stycznia podczas prac budowlanych nowo powstającego budynku w Poddębicach (woj. łódzkie), operator koparki wykopał niewybuch pochodzący najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Miejsce znaleziska zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przyjazdu patrolu z jednostki wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim.

Szybko okazało się, że jest to pocisk moździerzowy o wymiarach 40 cm długości i 9 cm średnicy.

Cały teren został zabezpieczony i oddzielony od ruchu pojazdów jak i dostępu osób postronnych (miejsce wykopu znajdowało się około 80 metrów od najbliższych zabudowań).

W tym przypadku wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi instrukcjami, ale nie zawsze tak jest. Często zdarzają się sytuacje, w których niewybuchy są wykopywane i przynoszone do zabudowań gospodarczych czy mieszkań. To śmiertelnie niebezpieczne - ostrzegają policjanci i apelują o rozwagę.

niewybuchy, niewypały, bomby, granaty, prace w gospodarstwie, policja

Rolnicy trafiają na niewybuchy. Wciąż trzeba bardzo uważać

Od zakończenia II wojny światowej minęły już 72 lata, ale wciąż podczas prac gospodarskich wykopywane są z ziemi niewybuchy. Policja przypomina i apeluje, by nie dotykać takich znalezisk, a już na pewno ich nie przenosić. Dyżurny tomaszowskiej...
Jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch?

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci.

"Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Uwaga, bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów" - podkreślają mundurowi.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu