Cały dzień dla zaświadczenia. Powstanie Centralna Baza Beneficjentów ARiMR?
Stworzenie specjalnej aplikacji dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), by uprościć pozyskiwanie i dostarczenie zaświadczeń – postuluje Świętokrzyska Izba Rolnicza (ŚIR).
To jeden z wniosków pochodzących z czerwcowych posiedzeń rad powiatowych ŚIR, które trafiły do procedowania przez Krajową Radę Izb Rolniczych.
Zaświadczenia dla pomocy społecznej
„W ostatnim czasie bardzo wielu mieszkańców wsi zgłasza się do biur powiatowych ARiMR w celu uzyskania zaświadczeń o uzyskanych płatnościach lub zaświadczeń o nieuzyskiwaniu takich płatności. Przedmiotowe zaświadczenia są niezbędne do uzyskania świadczeń i zasiłków wypłacanych przez pomoc społeczną” – wyjaśnia w swoim wystąpieniu ŚIR.
Jak przekonuje, uzyskanie takiego zaświadczenia sprawia duże trudności mieszkańcom wsi korzystającym z pomocy społecznej, gdyż muszą nierzadko dojechać kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów do biura powiatowego Agencji i złożyć wniosek o wydanie dokumentu.

ŚIR postuluje: obowiązek ubezpieczenia każdego hektara upraw i jeden ubezpieczyciel dla całego kraju
„Następnie trzeba czekać na wydanie takiego zaświadczenia. Praktycznie trzeba poświęcić cały dzień i ponieść koszty dojazdu, co dla osób korzystających z opieki społecznej jest dużym wyrzeczeniem i wydatkiem” – wytyka Izba.
Odciążenie dla pracowników ARiMR
W jej ocenie, drugą wadą wydawania papierowych zaświadczeń jest obciążenie pracowników biur powiatowych ARiMR tą czynnością, która zabiera wiele czasu, który może być poświęcony na inne pilne zadania.
„W związku z powyższym Zarząd ŚIR zgłasza konieczność oraz prosi o podjęcie działań skutkujących stworzeniem aplikacji - Centralnej Bazy Beneficjentów ARiMR, z której mogliby korzystać, po zalogowaniu, pracownicy pomocy społecznej w celu zweryfikowania dochodu mieszkańca wsi uzyskanego z ARiMR. Pozwoliłoby to na odstąpienie od obowiązku dostarczenia zaświadczenia przez osoby chcące skorzystać ze świadczeń oraz zasiłków z pomocy społecznej. Usprawniłoby to i odciążyłoby to również prace biur powiatowych Agencji” – twierdzi świętokrzyski samorząd rolniczy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś