Budownictwo w rolnictwie. Mazowsze i Wielkopolska liderami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2020,8:10 Aktualizacja: 17-09-2020,8:15
A A A

Główny Urząd Statystyczny podsumował polskie budownictwo w I półroczu 2020 roku. Jeśli chodzi o rolnictwo, wyglądało to podobnie jak rok wcześniej. Kolejne lata mogą być jednak gorsze.

Masowe efekty w budownictwie zawsze są odnotowywane bowiem z pewnym (od kilkumiesięcznego do nawet kilkuletniego) opóźnieniem w stosunku do zdarzeń, które mają wpływ na przedsięwzięcia w tym zakresie.

obrońcy praw zwierząt, organizacje prozwierzęce, hodwocy trzody chlewnej, prawa zwierząt, hodowcy zwierząt, świnie

Blokują inwestycje zamiast dbać o zwierzęta

Obrońcy praw zwierząt w przypadku ferm i gospodarstw trzodowych, zazwyczaj nie wchodzą na ich teren. Niestety dają się oni mocno we znaki hodowcom i producentom świń w inny sposób. Obrońcy praw zwierząt w przypadku trzody chlewnej...

W rolnictwie zaś na pewno odcisk na inwestycje kładzie już teraz rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń, każący co najmniej poważnie przemyśleć budowę np. nowych chlewni.

Zakusy polityków, by zlikwidować hodowlę zwierząt na futra i ograniczyć ubój rytualny, także muszą gospodarzom dawać do myślenia.

W pierwszych 6 miesiącach bieżącego roku wybudowano 3 tys. 141 nowych budynków gospodarstw rolnych, czyli o 5,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Łączna powierzchnia użytkowa takich budynków wyniosła 1436,6 tys. m kw., co oznacza z kolei wzrost o 6,4 proc. rok do roku.

"Największym udziałem powierzchni w wartości ogólnopolskiej cechowały się województwa: mazowieckie (24,6 proc.), wielkopolskie (20 proc.) oraz podlaskie i łódzkie (po 10,2 proc.), najmniejszym: lubuskie (0,5 proc.), podkarpackie (1,2 proc.) i opolskie (1,3 proc.)" - poinformował GUS.

Jeśli chodzi o nowe obiekty magazynowe, również charakterystyczne dla gospodarstw rolnych, w I półroczu  przekazano ich do użytkowania 1 tys. 196 (o 2,7 proc. mniej niż przed rokiem).

"Łączna powierzchnia użytkowa tego rodzaju budynków wzrosła względem poprzedniego roku o 17,5 proc. i wyniosła 2631,2 tys. mkw., osiągając największą wartość w województwach: mazowieckim (23 proc. udziału w kraju), dolnośląskim (13,5 proc.) i śląskim (13,1 proc.). Najmniejszą powierzchnię odnotowano w woj.: świętokrzyskim (0,7 proc.) oraz lubuskim (0,9 proc.) i podlaskim (1 proc.)" - wyliczył GUS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj