Bobry na Podlasiu wyrządzają mniej szkód. Przez suszę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-09-2015,15:25 Aktualizacja: 02-09-2015,15:40
A A A

Susza spowodowała, że mniej jest szkód powodowanych przez bobry - ocenia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Wniosków o wypłaty odszkodowań jest o jedną czwartą mniej niż o tej porze przed rokiem.

- Niewątpliwie wpływ na taką sytuację ma trwająca susza. Obserwujemy nie tylko spadek ilości składanych wniosków o wypłatę odszkodowań, ale również zakres szacowanych szkód wyrządzanych przez bobry w porównaniu z analogicznym okresem w 2014 roku jest mniejszy - poinformował w środę PAP Grzegorz Piekarski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

W 2014 r. od stycznia do lipca do RDOŚ wpłynęło 767 wniosków na sumę ponad 1,7 mln zł - teraz 572 wnioski na nieco ponad 1 mln zł. Kwoty żądanych odszkodowań są o ok. 39 proc. mniejsze niż przed rokiem.

Milionowe szkody. Wszystko przez bobry, żubry i wilki

3,4 miliona złotych odszkodowań za szkody spowodowane przez bobry, żubry i wilki w 2014 roku w Podlaskiem wypłaci Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.   Podlaskie należy do regionów, gdzie licznie występują zwierzęta...

W woj. podlaskim żyje jedna trzecia krajowej populacji bobra. Szacuje się, że tych zwierząt jest około 15 tys., a w całej Polsce ok. 45 tys. RDOŚ wypłaca rolnikom, właścicielom czy dzierżawcom stawów hodowlanych odszkodowania za szkody powodowane przez bobry i prowadzi działania zapobiegające.  

Jedną ze stosowanych metod jest grodzenie stawów rybnych lub lasu metalową siatką. W ostatnich dniach Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku kupiła i przekazała siatkę kolejnym właścicielom niszczonych terenów leśnych. Siatkę i słupy ogrodzeniowe otrzymali właściciele lasu w Hryniewiczach Dużych oraz w Juszkowym Grodzie.

Piekarski tłumaczy, że RDOŚ stara się o pieniądze na kolejne takie działania. W 2014 r. za środku z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku (240 tys. zł) kupiono 3,5 metrów siatki chroniącej przed działaniem bobrów stawy hodowlane i gospodarstwa rybackie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu