Aura nie sprzyja rolnikom. KRIR domaga się pomocy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2018,9:35 Aktualizacja: 05-03-2018,9:51
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych skierowała do rządzących wystąpienia dotyczące preferencyjnych kredytów dla gospodarzy, niestosowania wobec nich sankcji i zmian w urzędach wojewódzkich. Łączy je kwestia niesprzyjającej rolnikom aury.

Po sygnałach z izb rolniczych na Warmii i Mazurach oraz Mazowszu KRIR poprosiła ministerstwo o pomoc dla gospodarzy, którzy nie zebrali ziemiopłodów w 2017 r., przez uruchomienie kredytów preferencyjnych z niskim (1 proc.) oprocentowaniem. Pieniądze z tych zobowiązań miałyby być przeznaczane na inwestycje w gospodarstwach.

pola i łąki pod wodą, zalane pola, kujawy i pomorze, krir, podtopione gospodarstwa

Pola i łąki pod wodą. Straty idą już w setki milionów złotych

Z powodu zalanych pól i łąk cierpieli w ostatnich miesiącach rolnicy niemal z całego kraju. Skala tego problemu jest porażająca. Wystarczy przyjrzeć się danym o stratach tylko z województwa kujawsko-pomorskiego. Tamtejsi włodarze gmin...

"Wniosek jest motywowany trudną sytuacją rolników, którzy w związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, nie mieli możliwości zebrania zasianych zbóż, wykonania niezbędnych prac polowych czy zasiania zbóż ozimych" - argumentuje KRIR.

Drugie wystąpienie ma źródło w Podlaskiej Izbie Rolniczej, a dotyczy niestosowania sankcji wobec gospodarzy niemających możliwości - z przyczyn niezależnych - spełnienia w terminie wymogów wynikających z utrzymania obszarów proekologicznych, programu rolnośrodowiskowego i rolnośrodowiskowo-klimatycznego.  

Mając natomiast na uwadze wniosek zgłoszony przez Pomorską Izbę Rolniczą, zarząd KRIR zwrócił się z kolei do premiera oraz resortu spraw wewnętrznych i administracji, aby w każdym urzędzie wojewódzkim w kraju był utworzony i funkcjonował oddzielny wydział, bądź departament rolnictwa.

Drawski Młyn, wielkopolska, straż pożarna, roztopy, zalane gospodarstwa

Gospodarstwo pod wodą. W ruch poszły worki z piaskiem

Obfite opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz roztopy dają się we znaki rolnikom. Aż 30 strażaków brało udział w działaniach ratowniczych na terenie jednego z gospodarstw w Drawskim Młynie (woj. wielkopolskie). Zgłoszenie o zalaniu posesji...

Mają w nich pracować osoby gruntownie znające mechanizmy i zasady funkcjonowania produkcji rolnej. Bez tego bowiem działalność urzędów w obszarze rolnictwa nie jest zadowalająca, szczególnie np. w obliczu klęsk żywiołowych w rolnictwie.

"Samorząd rolniczy proponuje również, aby w urzędach powstały stanowiska monitorujące sytuację meteorologiczną w rolnictwie na podstawie dostarczanych na bieżąco raportów z samorządów gminnych (dane z instytutów są często nierzetelne i niedokładne). Takie rozwiązania mogą spowodować w przyszłości znaczne ograniczenie szkód w gospodarstwach, które ostatnimi czasy systematycznie występują na terenie Polski" - czytamy w wystąpieniu.
 

Poleć
Udostępnij