Ardanowski: KGS powinna stabilizować rynek żywności i zapobiegać panice

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2023,8:05 Aktualizacja: 17-03-2023,12:32
A A A

Krajowa Grupa Spożywcza powinna stabilizować rynek żywności i zapobiegać panice na rynku - wskazał Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP po ostatnim posiedzeniu.

- W wypowiedziach przedstawicieli organizacji rolniczych słuchać było rozczarowanie dotychczasową działalnością Grupy - powiedział był minister rolnictwa. Przypomniał, że celem powołanego ok. rok temu podmiotu była stabilizacja rynku rolno-spożywczego m.in. przez zorganizowanie punków skupu produktów od rolników i przetwórstwa np. zboża, owoców czy warzyw.

Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa

Ustawa o Planie Strategicznym dla WPR 2023-2027 weszła w życie

15 marca weszła w życie ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. 1 marca dokument podpisał prezydent Andrzej Duda. Ustawa umożliwi ubieganie się o środki finansowe z Europejskiego Funduszu...

Grupa miała chronić interesy rolników, a w konsekwencji także konsumentów. Ale - w jego ocenie - nie do końca udało się to zrealizować. - Wydaje się, że odwołany prezes zarządu, nie udźwignął powierzone mu zadania - wskazał Ardanowski.

Wyraził też nadzieję, że wyłoniony w trwającym konkursie nowy szef KGS będzie potrafił skutecznie zarządzać spółką i inwestować w kolejne obszary.

Polityk relacjonując posiedzenie Rady, skazał też, że od KGS oczekuje się również zapobiegania panice na rynku żywnościowym, takie jak niedawno obserwowaliśmy na rynku cukru, masła czy paliwa. - Sądzimy, że Grupa wymaga wsparcia, ale nawet w obecnym stanie może takim zjawiskom przeciwdziałać - powiedział.

Jego zdaniem KGS może mieć też istotną rolę do odegrania w zagospodarowaniu nadmiaru zbóż przez gorzelnie, które przetwarzałaby na bioetanol, a ten mógłby być stosowany jako dodatek do benzyn. Ardanowski zaznaczył również, że KGS musiałby uruchomić własne nabrzeże portowe.

- Nie może być sytuacji, że państwo nie dysponuje możliwościami eksportu, ponieważ nabrzeża są w rękach firm zagranicznych handlujących zbożem. Jeżeli chcemy być liczącym się producentem zbóż i partycypować w zaopatrzeniu świata w zboże, to musimy mieć możliwości techniczne - wskazał na koniec.
 

Poleć
Udostępnij