Adoptuj pszczołę i... motyla

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2020,15:00 Aktualizacja: 22-09-2020,15:04
A A A

Wystatowała ósma edycja Adoptuj Pszczołę, akcji społecznej Greenpeace na rzecz owadów zapylających. W tym roku do pszczół i trzmieli dołączają motyle.

- Ogromna i przebogata piramida życia na Ziemi opiera się na niewidzialnej pracy owadów zapylających. To dzięki ich wysiłkom funkcjonują ekosystemy, a ogromna część roślin lądowych rozmnaża się, zapewniając przetrwanie niezliczonym gatunkom - mówi Magdalena Figura z Greenpeace Polska.

padnięcie pszczół, pszczelarstwo, lipa węgierska, katowice

Ale lipa. Drzewo "załatwiło" pszczoły

Zatrucie pyłkiem jednego z rosnących w parku drzew - lipy węgierskiej - było prawdopodobną przyczyną padnięcia pszczół i trzmieli w Katowicach. Sporą liczbę martwych owadów kilka tygodni temu zauważono pod drzewami w parku przy...

- Niestety, jak alarmują naukowcy, pszczoły, trzmiele, motyle i inne zapylacze wymierają obecnie na niespotykaną skalę. Wraz z tysiącami osób, które co roku włączają się w naszą akcję, chcemy odwrócić ten niebezpieczny, również dla ludzi, trend - dodaje.

Greenpeace zwraca uwagę, że za wymieranie owadów zapylających odpowiada w przeważającej mierze działalność człowieka: stosowanie w rolnictwie pestycydów, niszczenie i dzielenie na zbyt małe fragmenty naturalnych siedlisk oraz kryzys klimatyczny.

Połączenie tych czynników sprawia, że owady wymierają w zastraszającym tempie. W ciągu kilku dekad może zniknąć nawet 40 proc. gatunków.

- To bardzo niebezpieczna, samonapędzająca się machina. Owady są ofiarami negatywnych zmian w środowisku, a jednocześnie zanikanie owadów sprawia, że te zmiany jeszcze przyspieszają. Konieczne są pilne działania, by ratować różnorodność biologiczną, dla owadów i dla nas wszystkich! Jednym z takich działań będzie tworzenie Sieci Życia dla zapylaczy - mówi Figura.

pszczelarstwo, zbiory miodu, tadeusz dylon, józef zysk, Roman Paszkowski

Katastrofa w pszczelarstwie. Miodu będzie najmniej od wielu lat

Na Podkarpaciu, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie w tym roku zbiory miodu są o wiele niższe niż w poprzednich latach. To przede wszystkim efekt tegorocznej pogody. - Z jednej rodziny pszczelej w tym roku można uzbierać 8-12 kg miodu. Zbiory są...

W tym roku Greenpeace, wspólnie z zaangażowanymi w akcję osobami oraz naukowcami czuwającymi merytorycznie nad projektem rozpocznie tworzenie Sieci Życia.

Będą to obszary, których naturalny charakter, bujność i różnorodność roślin oraz ograniczona interwencja człowieka, tworzą idealne warunki do życia dla pszczół, motyli, trzmieli, smuklików i innych owadów zapylających, a co za tym idzie - wielu innych organizmów.

Miejsca tworzące Sieć Życia to coś więcej niż łąki kwietne, które oferują bazę pokarmową dla dorosłych zapylaczy. Tak samo istotne jak rośliny nektarodajne, są tam rośliny, które dostarczają pożywienie dla owadów również we wczesnych stadiach rozwoju.

Poza odpowiednim zestawem roślin ważne będzie też m.in. zapewnienie właściwego dostępu do wody oraz innych istotnych elementów siedliska.

Wirtualnych adopcji można dokonywać na stronie adoptujpszczole.pl
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement