Zełenski: ukraińskie zboże na asfalcie to dowód na to, jak niebezpieczne mogą stawać się emocje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2024,9:20 Aktualizacja: 16-02-2024,9:25
A A A

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że Kijów uznaje incydenty na granicy polsko-ukraińskiej za "naruszenie zasad solidarności". Polacy i Ukraińcy powinni "zawsze się porozumiewać", tak aby Rosja nie mogła wywoływać konfliktów wymierzonych w gospodarki obu krajów - apelował.

"To, co wydarzyło się i co dzieje się nadal w stosunku do naszych obywateli i do ładunków ukraińskich, uważamy za jawne naruszenie zasad solidarności. Ukraińskie zboże na asfalcie - to nie tylko parę dramatycznych kadrów, to dowód na to, jak niebezpieczne mogą stawać się emocje" - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Zaapelował: "bez względu na wszystko powinniśmy bronić dobrego sąsiedztwa i solidarności, które zmieniają historię całej Europy na lepsze".

ukraina, prezydent, zełenski, polska, premier, tusk

Zełenski: solidarność z Ukrainą nie może być niszczona przez jakiekolwiek przeszkody i blokady

Na poziomie rządów naszych państw możemy rozwiązać wszystkie krytyczne problemy, które istnieją - powiedział w poniedziałek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Prezydent Ukrainy...

"Powinniśmy razem z Polską określić nasz wspólny stosunek do importu zboża rosyjskiego i innych towarów z Rosji na terytorium krajów europejskich, tak aby obronić nasze społeczeństwa, a w szczególności rolników - ukraińskich i polskich" - dodał prezydent Ukrainy.

"Powinniśmy zawsze się ze sobą porozumiewać - Ukraińcy i Polacy - aby nasz wspólny wróg w Moskwie nie mógł wywoływać konfliktów na naszym pograniczu (wymierzonych) w gospodarkę, granice i suwerenność każdego z naszych krajów" - powiedział Zełenski.

Wspomniał, że polecił szefowi rządu Ukrainy Denysowi Szmyhalowi, by pilnie przeprowadził rozmowy z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Szmyhal poinformował wcześniej w czwartek, że taka rozmowa się odbyła, a głównym tematem była sytuacja na granicy.

W minioną niedzielę uczestnicy protestu rolniczego w okolicach przejścia granicznego w Dorohusku wysypali część zboża z trzech ciężarówek jadących z Ukrainy. Incydent został skrytykowany przez władze Ukrainy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu