Zboże z Ukrainy nie może zaburzyć rynków. Musi jechać dalej tranzytem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2022,14:20 Aktualizacja: 22-06-2022,14:29
A A A

Zorganizowanie sprawnego wywozu zbóż i płodów rolnych z Ukrainy to jedno z najpilniejszych zadań. Proces nie może zaburzyć polskiego i europejskiego rynku, zboża muszą jechać tranzytem dalej, na rynki Bliskiego Wschodu czy Afryki - mówili w Rzeszowie europosłowie z komisji rolnictwa PE.

- Obok zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, bezpieczeństwo żywnościowe to teraz najpilniejsza kwestia. Musimy rozmawiać, jak możemy uniknąć kryzysu żywnościowego w sąsiedztwie Unii Europejskiej - mówił Norbert Lins, szef Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

transport ukraińskiego zboża, rynek zbóż, ceny ziarna, Wiktor Szmulewicz, KRIR

Ukraińskie zboże wypiera polskie? Różnice cen niepokoją

Zwracam się do Pana Premiera o interwencję i spowodowanie eksportu w pierwszej kolejności polskiego zboża. Głodującemu światu można pomóc polskim zbożem! - napisał Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. W apelu do szefa...

Podkreślił, że wywożenie towarów rolnych z Ukrainy nie może jednak spowodować zaburzeń polskiego i europejskiego rynku rolnego (zwłaszcza pszenicy), a sprowadzane zboża powinny być transportowane do państw trzecich, na Bliski i Daleki Wschód oraz do Afryki.

Polityk zaznaczył, że rozwiązanie problemu wymaga zdecydowanej interwencji i koordynacji na szczeblu unijnym i międzynarodowym. Wśród działań wymienił m.in. unijne gwarancje dla przewoźników zajmujących się transportem z Ukrainy, którzy narzekają na wysokie koszty ubezpieczeń i ryzyko operacji. - Zboża stanowią obecnie 10 proc. towarów wjeżdżających do Polski z Ukrainy przez przejścia samochodowe i 25 proc. przez przejścia kolejowe - przekazał Lins.

- Nie chcemy, by rynek europejski został zalany tańszym zbożem z Ukrainy, trzeba zorganizować gwarancje, by był to eksport, który będzie szedł tranzytem przez Europę dalej, do wielkich importerów w Afryce i innych krajach - powiedział z kolei eurodeputowany Herbert Dorfmann.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, handel zbożem, zapasy ziarna

Ziarno zalega w magazynach. Rolnicy czekają na wyższe ceny

Handel ziarnem na krajowym rynku zbóż jest mocno rozchwiany, notowane są spore rozbieżności w odniesieniu do cen oferowanych przez kupujących i stawek oczekiwanych przez sprzedających - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. "Niezadowolenie...

Juozas Olekas mówił natomiast, że aby uniknąć zatorów na granicy ukraińsko-polskiej trzeba rozwiązać kilka problemów. - To zarówno sprawy administracyjne, np. związane z kontrolą jakości, jak i problemy logistyczne, np. dostępność wagonów i kwestia zmiany szerokości torów - tłumaczył.

Podkreślił, że do przyjęcia ukraińskiego zboża i jego dalszego transportu gotowe są litewskie porty, np. w Kłajpedzie, ale również wymagałoby to poprawienia infrastruktury na granicy polsko-litewskiej.

- W tej chwili rzeczywiście pojawia się kwestia transportu płodów rolnych pochodzących z Ukrainy. Rząd RP, a nawet prezydent w konsultacji z prezydentem Ukrainy i rządem ukraińskim podjęli pewne działania, aby ułatwić i zwiększyć przepustowość przejść granicznych istniejących dotychczas - powiedziała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka.

- Wszystko zależy też od tego, gdzie zostaną wytyczone korytarze transportowe dla towarów z Ukrainy. Ale bardzo ważne jest także to, by powstała platforma, która da producentom rolnym możliwość nawiązania kontaktów z odbiorcami z Afryki - oceniła. Pytana o ewentualną budowę silosów na zboże przybywające z Ukrainy zauważyła, że konieczne jest najpierw stworzenie owych korytarzy.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE