Wiosenne zasiewy na Ukrainie będą drastycznie niższe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Werner-Woś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2022,12:00 Aktualizacja: 16-03-2022,12:08
A A A

W związku z rosyjską inwazją wiosenne zasiewy na Ukrainie mogą w tym roku spaść o 39 proc. do 4,7 mln hektarów - podała agencja Reutera, powołując się na raport firmy konsultingowej APK-Inform.

Ukraina jest jednym z największych producentów i eksporterów zbóż oraz olejów spożywczych, jednak władze i rolnicy spodziewają się spadków zarówno zbiorów, jak i eksportu w związku z rosyjską inwazją.

wojna w Ukrainie, Vladyslava Magaletska, KRIR, Wiktor Szmulewicz

Ukraińskie pola pod ostrzałem, magazyny pestycydów zaminowane

O tym, jak trudna jest sytuacja ukraińskich rolników po rosyjskiej napaści, opowiadała Vladyslava Magaletska, była wiceminister rolnictwa Ukrainy, podczas spotkania z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Gospodarze...

Wskutek rosyjskiej agresji w wielu regionach Ukrainy nie jest możliwa akcja siewna. W związku z tym APK-Inform przewiduje, że wiosenne zasiewy mogą spaść o 39 proc. do 4,7 mln hektarów, podczas gdy wiosną 2021 roku obsadzono 7,7 mln ha.

W 2021 r. na Ukrainie zebrano rekordowe 86 mln ton zbóż. APK-Inform nie podała przewidywań dotyczących tegorocznych zbiorów, zaznaczyła natomiast, że z powodu działań wojennych mogło dojść do zniszczenia lub nie będzie można zebrać zasiewów z ok. 2 mln ha pszenicy ozimej, jęczmienia oraz żyta, a żniwa zbóż z zimowych zasiewów będzie można przeprowadzać tylko na obszarze ok. 5,5 mln hektarów.

Agencja Associated Press przypomniała, że prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślał, że zasiewy powinny objąć tak duży obszar, jak to tylko możliwe. Z kolei krajowy związek producentów rolnych informował, że rolnicy prawdopodobnie zmniejszą tegoroczne obszary zasiewów słonecznika, rzepaku i kukurydzy, zastępując je zbożami - gryką, owsem i prosem.

Ukraina tradycyjnie rozpoczyna wiosenne prace polowe pod koniec lutego lub w marcu, jednak w tym roku zostały one opóźnione przez chłody. Przed rosyjską inwazją prognozowano, że latach 2021-2022 może wyeksportować ponad 60 mln ton zboża, w tym 33 mln ton kukurydzy i 23 mln ton pszenicy.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu