Ukraińskie pola pod ostrzałem, magazyny pestycydów zaminowane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2022,17:50 Aktualizacja: 16-03-2022,18:01
A A A

O tym, jak trudna jest sytuacja ukraińskich rolników po rosyjskiej napaści, opowiadała Vladyslava Magaletska, była wiceminister rolnictwa Ukrainy, podczas spotkania z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Gospodarze zza naszej wschodniej granicy w wielu miejscach - w związku z trwającą wojną - nie mogą wyjechać na pole i rozpocząć prac.

pomoc żywnościowa dla Ukrainy, Heneryk Kowalczyk, Roman Leszczenko, bezpieczeństwo żywnościowe Polski

Polska pomoże żywnościowo Ukrainie. Tam strzelają do rolników

Produkty rolno-spożywcze dla Ukrainy będą pochodziły od organizacji charytatywnych i ze źródeł rządowych - poinformował Henryk Kowalczyk po rozmowie telefonicznej z Romanem Leszczenko, ministrem rolnictwa Ukrainy. Szef resortu rolnictwa w...

"Pola często są ostrzeliwane, bądź zaminowane. Kolejne problemy stanowią ponadto brak możliwości dostawy środków ochrony roślin i nawozów, brak dostępu do paliwa oraz energii, jak również nie ma możliwości przetwarzania dostępnych surowców. Podczas spotkania Pani Magalestka poinformowała, że wszystko to, co znajduje się we wschodniej części Ukrainy, zostało zbombardowane, a magazyny środków ochrony roślin są zaminowane" - relacjonuje KRIR.

Ukraińska polityk zaproponowała, by - w celu choć częściowego wykorzystania wyprodukowanych tam surowców - dokonać ich przetworzenia w zakładach znajdujących się na terenie Polski.

"Mogłyby zostać przetworzone zboża, warzywa, owoce czy inne produkty rolne. Część przetworzonej żywności wróciłaby do Ukrainy, natomiast część stanowiłaby zabezpieczenie humanitarne dla Ukraińców, w celu odciążenia krajowej produkcji. Obecnie kraj nie ma możliwości eksportu surowców, dlatego chce nawiązać także współpracę barterową, w celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego mieszkańców i armii" - czytamy w serwisie rolniczego samorządu.

Tematy miałyby zostać omówione na spotkaniu z Henrykiem Kowalczykiem, ministrem rolnictwa, które uzgodnił szef KRIR.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE