Reforma wspólnej polityki rolnej zatwierdzona

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2021,10:20 Aktualizacja: 03-12-2021,10:22
A A A

Rada UE formalnie przyjęła wspólną politykę rolną (WPR) na lata 2023–2027. Nowe przepisy torują drogę "sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i w większym stopniu opartej na wynikach WPR".

- Po ponad trzech latach ciężkiej pracy dotarliśmy w końcu do finiszu. Przyjęta nowa WPR to szczególnie ważny moment w unijnej polityce rolnej, gdyż przygotowuje sprawiedliwszą i bardziej przewidywalną przyszłość dla europejskich rolników - oświadczył Joże Podgorszek, słoweński minister rolnictwa, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Krzysztof Jurgiel, reforma WPR, dopłaty dla rolników, Janusz Wojciechowski

Przeciw nowej WPR i Spurek, i Jurgiel. Były minister wskazuje na dopłaty

Nie uważam, że nowa Wspólna Polityka Rolna jest dobra dla polskich rolników - podkreślił Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa, który jako europoseł głosował przeciw zasadniczej części reformy WPR. Janusz Wojciechowski,...

Proces reformy WPR rozpoczął się w 2018 r., kiedy Komisja Europejska opublikowała pierwotny wniosek. W październiku 2020 r. Rada i Parlament Europejski przyjęły stanowiska negocjacyjne, rozpoczynając dziewięć miesięcy negocjacji, których zwieńczeniem było porozumienie polityczne w czerwcu 2021 r.

Jednym z kluczowych elementów nowej polityki jest wprowadzenie planów strategicznych na szczeblu państw członkowskich. Rządy krajowe mogą dzięki temu dostosować przepisy WPR do potrzeb społeczności rolniczych we współpracy z władzami lokalnymi i odpowiednimi zainteresowanymi stronami.

Nowa polityka jest również najambitniejszą z dotychczasowych pod względem środowiskowym, gdyż jedną czwartą płatności bezpośrednich przeznaczono na ekologiczne praktyki rolne.

Państwa członkowskie mają czas do 1 stycznia 2022 r. na przedłożenie projektów planów strategicznych, po czym Komisja rozpocznie ich ocenę i przekazywanie informacji zwrotnych. Nowa WPR wejdzie w życie w 2023 r. i będzie obowiązywać do 2027 r. - to około 1/3 budżetu UE.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement