Neonikotynoidy niebezpieczne dla pszczół. Eksperci EFSA potwierdzają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2018,13:05 Aktualizacja: 28-02-2018,13:27
A A A

Trzy najczęściej stosowane środki owadobójcze z grupy neonikotynoidów są niebezpieczne dla pszczół - wynika z opublikowanego dziś przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) przeglądu 700 publikacji naukowych.

Eksperci potwierdzają, że stosowanie imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu wiąże się z dużym ryzykiem dla populacji pszczół, zaś ograniczenia w stosowaniu tych pestycydów, wprowadzone przez UE w 2013 roku są niewystarczające - informuje Greenpeace.

zniszczona pasieka, pasieka, pszczelarstwo, Sioux City, iowa, stany zjednoczone

Padło pół miliona pszczół. Dzieci zdewastowały pasiekę

Dwóch chłopców zdewastowało pasiekę w miasteczku Sioux City w amerykańskim stanie Iowa. W konsekwencji aktu wandalizmu padło aż pół miliona pszczół. Justin i Tori Engelhardt, właściciele pasieki udali się do niej pod...

- Dowody są bardzo mocne. Neonikotynoidy stanowią poważne zagrożenie dla pszczół oraz roślin zależnych od zapylania przez owady. Rządy krajów Unii Europejskiej muszą jak najszybciej zakończyć dyskusję i poprzeć projekt unijnego zakazu stosowania neonikotynoidów. To niezbędny krok to tego, by zapobiec katastrofalnej zapaści populacji pszczół - powiedziała Franziska Achterberg z Greenpeace.

W marcu 2017 Komisja Europejska zaproponowała zakaz stosowania trzech neonikotynoidów wszędzie poza szklarniami. Kraje członkowskie będą głosować nad tym 22 marca (miało odbyć się już w ub.r., ale zostało przełożone ze względu na opóźnienie w publikacji raportu EFSA).

W kwietniu 2017 roku 65 tysięcy osób podpisało się pod apelem Greenpeace do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa o to, by Polska poparła zakaz stosowania neonikotynoidów.

Opublikowany raport EFSA wynika z częściowego zakazu ich stosowania wprowadzonego w UE w 2013 roku. Na mocy rozporządzenia agencja zobowiązana była do przygotowania przeglądów badań naukowych na temat szkodliwości pestycydów.

W latach 2015-2016 agencja przygotowała pięć raportów. W każdym zwracano uwagę na to, że neonikotynoidy stanowią zagrożenie dla pszczół - zarówno hodowlanych jak i dziko żyjących.
 

źródło: greenpeace.com

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement