Kirigistan. Piorun zabił około 250 pasących się owiec

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sebastian Markiewicz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2024,8:15 Aktualizacja: 09-07-2024,8:56
A A A

W niedzielę na pastwisku w rejonie Tong w obwodzie issykkulskim we wschodniej części położonego w Azji Środkowej Kirgistanu piorun zabił około 250 owiec na pastwisku - poinformował w poniedziałek portal internetowy gazety "Wieczernij Biszkek".

Gazeta powołała się na informację uzyskaną od służby prasowej Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Kirgistanu. Resort ten powołał specjalną grupę do zbadania okoliczności zdarzenia; czynności wyjaśniające prowadzone są przy udziale Komisji Obrony Cywilnej kraju.

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Kirgistanu wydało ostrzeżenie, zgodnie z którym ulewne deszcze i burze mają potrwać do 12 lipca.

Hodowla owiec jest jedną z głównych gałęzi rolnictwa w Kirgistanie. Kirgizi, podobnie jak sąsiadujące z nimi narody, od wieków zajmują się ich hodowlą, a baranie mięso jest podstawą wyżywienia. Sprzyjają temu warunki geograficzne - rozległe, górskie pastwiska gwarantują rogaciźnie dostęp do pożywienia.

Według ostatnich dostępnych danych Komitetu Statystycznego Republiki Kirgistanu, na początku 2022 r. pogłowie owiec i kóz w Kirgistanie wynosiło 6,28 mln sztuk, z czego 5,9 mln to owce. Najbardziej rozpowszechnione rasy (ok. 5,5 mln osobników) to owca hissarska oraz araszańska, które są zaliczane do ras "kurdiucznych" - od słowa kurdiuk, oznaczającego złogi tłuszczu w okolicy ogona owcy. Kurdiuk jest przysmakiem nie tylko w Kirgistanie, ale także w sąsiednich państwach (Uzbekistan, Kazachstan) i jest głównym nośnikiem smaku w tradycyjnych potrawach środkowoazjatyckich, jak na przykład płow.

Poleć
Udostępnij