Na rynkach rolnych nie brakuje problemów. Ministrowie debatowali w Brukseli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2022,10:35 Aktualizacja: 26-05-2022,10:37
A A A

Sytuacja na rynkach rolnych w kontekście wojny w Ukrainie była tematem posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. Mówiono m.in. o inflacji, wzroście cen gazu, nawozów, zbóż i pasz - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Szefowie resortów wysłuchali informacji Komisji Europejskiej na temat rozwoju sytuacji na głównych rynkach rolnych w UE, w szczególności po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W posiedzeniu Polskę reprezentował wiceminister Ryszard Bartosik.

Henryk Kowalczyk, ceny żywności, wojna w Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe

Kowalczyk: na spadek cen żywności bym nie liczył

Według Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa po tegorocznych żniwach ceny żywności najwyżej mogą się zatrzymać, a nie spaść. Podkreślił, że wiele zależeć będzie od sytuacji międzynarodowej, dostępności zbóż na globalnym rynku. Szef resortu...

KE zwróciła uwagę na główne czynniki warunkujące bieżącą i przyszłą sytuację rynkową takie jak wysokie koszty produkcji, rosnącą inflację (w tym 9 proc. wzrost cen żywności w UE), bezpieczeństwo żywnościowe, nieprzewidywalność Rosji w obszarze eksportu gazu, nawozów i zbóż, a także na możliwy wpływ niekorzystnej pogody na zapowiadające się dotąd bardzo dobrze żniwa.

Odnosząc się do sytuacji na poszczególnych rynkach, KE stwierdziła, że największe trudności odczuwa sektor produkcji zwierzęcej z uwagi na wysokie koszty produkcji i problemy z opłacalnością. Wysokie koszty, zwłaszcza energii, są także znaczącym problemem dla sektora owoców i warzyw, gdzie sytuację dodatkowo pogarszają ograniczenia eksportu.

Delegacje resortów rolnictwa potwierdziły, że aktualnie największym problemem są wysokie ceny środków produkcji, szczególnie nawozów i pasz. Powoduje to znaczące obciążenia, zwłaszcza w produkcji zwierzęcej. Delegaci zwracali uwagę, że z tego względu marże producentów są niskie lub wręcz pozostają poniżej granicy opłacalności, mimo wzrostu cen produktów rolnych.

Rada Młodych Rolników, Henryk KOwalczyk, Anna Gembicka, MRiRW

Rada Młodych Rolników już działa. Będzie doradzać ministrowi

Na mocy zarządzenia ministra rolnictwa została powołana Rada Młodych Rolników jako organ pomocniczy szefa resortu. Jej zadaniem będzie konsultowanie strategicznych i programowych dokumentów związanych z polityką rolną. - Głos młodych...

Prezentując stanowisko Polski, Bartosik poinformował, że wojna w Ukrainie przyczynia się do silnego wzrostu cen zarówno środków do produkcji, jak i produktów rolnych. - Od kwietnia w Polsce wzrosły ceny zbóż, bydła, drobiu, części owoców i warzyw, a przede wszystkim rzepaku. Na rynku pasz także odnotowano dalszy wzrost cen. (...) Wzrost cen nawozów wpływa negatywnie na opłacalność produkcji rolnej. W całym łańcuchu dostaw utrzymują się obawy o dostępność do źródeł energii, a także możliwość odzwierciedlenia rosnących kosztów, głównie cen surowców rolnych i energii, w cenach sprzedaży - powiedział.

KE przedstawiła komunikat na temat korytarzy solidarnościowych dla Ukrainy. Ma on na celu ułatwienie wywozu produktów rolnych z tego kraju i handlu dwustronnego. Przedstawiono przeszkody i bariery nie tylko w obszarze transportu i logistyki, ale też wynikające np. z obciążeń administracyjnych i niedostatecznych możliwości przechowalniczych. Umówiono też listę konkretnych działań w krótkim, średnim i długim okresie, takich jak ułatwienia procedur, poprawa możliwości transportowych, a także infrastruktury przechowalniczej oraz spójności sieci transportowej.

Ministrowie pozytywnie przyjęli komunikat KE w tej sprawie, deklarując zaangażowanie w ułatwienie eksportu z Ukrainy. Zwracano uwagę na rolę UE w zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement