Izby rolnicze z Polski i Francji będą współpracować

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2016,7:50 Aktualizacja: 26-08-2016,8:27
A A A

Francuskie i polskie rolnictwo jest oparte na gospodarstwach rodzinnych, dlatego Francja jest najlepszym partnerem do współpracy - ujawnił Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. Odbyło się już spotkanie w tej sprawie.

Według Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa izby rolnicze w Polsce powinny mieć wyższą rangę, na wzór przedwojennych, powinny przygotowywać rolników do zawodu i współdziałać z rządem w realizacji tych zadań - mówił szef resortu w trakcie spotkania polskich i francuskich izb rolniczych.

import zbóż z ukrainy, izby rolnicze, Kukiz'15, Porozumienie Izb Polski Południowo-Wschodniej, Natura 200, OSN

Izby rolnicze mówią jednym głosem. Mają kilka postulatów

Między innymi ustanowienia rekompensat z budżetu państwa dla rolników gospodarujących na obszarach Natura 2000 domaga się Porozumienie Izb Polski Południowo-Wschodniej. W jego skład wchodzą izby rolnicze: lubelska, małopolska, podkarpacka,...

- Chcę, byśmy wspólnie wypracowywali różne działania i czuli się za nie odpowiedzialni - powiedział. Dodał, że nie wystarczy krytykować rząd, ale trzeba konstruktywnie wypracowywać rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie rolników. Zwrócił też uwagę, że współpraca z francuskimi organizacjami rolniczymi trwa od lat 90. ubiegłego wieku i wiele francuskich doświadczeń adaptowanych jest do polskich rozwiązań.

- Mamy dwa bardzo ważne tematy do omówienia: obecna i przyszła Wspólna Polityka Rolna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - powiedział Guy Vasseur, prezes Stałego Zgromadzenia Francuskich Izb Rolniczych. Dodał, że istotną sprawą jest określenie roli i miejsce izb rolniczych. Zwrócił też uwagę na trudną sytuację na rynkach rolnych i zauważył, że w przeciwieństwie do rolników z Unii Europejskiej, amerykańscy rolnicy mają ochronę cen.

- To co jest potrzebne we współpracy, to wypracowanie wspólnej pozycji na poziomie unijnym i wizji UE, która obecnie się chwieje wobec wyjścia z niej Wielkiej Brytanii - powiedział na koniec Vasseur.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!