Zboże będzie priorytetem w logistyce. Rząd szuka rynków zbytu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2023,13:50 Aktualizacja: 30-03-2023,13:54
A A A

W logistyce zboże będzie priorytetem - zarówno na PKP, jak i w portach - wskazał Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Dodał, że rząd poszukuje też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich i może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną.

Wicepremier pytany był w Programie I Polskiego Radia o udrożnienie eksportu ukraińskiego zboża. Wskazał, że chodzi o rozwiązania logistyczne. - Chcemy nadać priorytet dla zboża. Przez zimę był priorytet dla węgla. Porty miały rozładowywać węgiel, pociągi również w pierwszej kolejności przewozić węgiel - stwierdził.

rolniczy okrągły stół, napływ ziarna z Ukrainy, rynek zbóż, handel ziarnem, Henryk Kowalczyk

Minister przedstawił propozycje rozwiązania kryzysu na rynku zbóż

Rząd, w związku z napływem ukraińskiego zboża, złoży na forum UE, wniosek o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy polsko-ukraińskiej - poinformował minister Henryk Kowalczyk po zakończeniu rolniczego "okrągłego stołu". W...

Kowalczyk wskazał też na formy wsparcia finansowego transportu. Zwrócił uwagę, że ziarno staniało na rynkach światowych. - Firmy, które kupiły drożej zboże w czasie żniw, teraz, żeby sprzedać musiałby dokładać - stwierdził.

Jak powiedział szef MRiRW, planowana jest m.in. dopłata do transportu zboża, które jedzie do portu. Według niego będzie to w jakiejś części kompensować te potencjalne straty.

- Poszukujemy bardzo intensywnie rynków zbytu - głównie w krajach afrykańskich; może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - zapowiedział. Wyjaśnił, że pomoc humanitarną sfinansuje polski budżet. - Mówię o tym, co mamy w tym momencie - będziemy realizować to z polskiego budżetu, ale równocześnie występując o środki europejskie - stwierdził.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE