Hodowla klatkowa będzie zabroniona? Aktywiści zbierają podpisy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2018,10:45 Aktualizacja: 05-11-2018,10:53
A A A

Nowa europejska inicjatywa obywatelska dąży do poprawy tragicznych warunków hodowli zwierząt. Niemal wszystkie króliki, kury, świnie i przepiórki spędzają bowiem swoje życie zamknięte w klatkach.

Compassion in World Farming (CIWF), międzynarodowa organizacja walcząca o prawa zwierząt we wrześniu zaproponowała wspomnianą inicjatywę Parlamentowi Europejskiemu.

drób, chów klatkowy, kury z chowu klatkowego, protest Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Aktywiści naciskają na kolejne firmy w sprawie chowu klatkowego

Stowarzyszenie Otwarte Klatki zorganizowało demonstrację mającą na celu nakłonienie firmy Krakowski Kredens do wycofania jaj z chowu klatkowego ze swoich produktów. 4 sierpnia pod warszawskim lokalem Krakowskiego Kredensu aktywiści...

By projekt trafił do Komisji Europejskiej potrzebnych jest milion podpisów z co najmniej siedmiu krajów UE, na których zebranie aktywiści mają 12 miesięcy - donosi portal euractiv.pl

Czeska organizacja pozarządowa Obraz-obranci zvirat, by zobrazować problem informuje, że kury znosząc i wysiadując jaja w bardzo ciasnych przestrzeniach nie mogą się ruszać i ranią się wzajemnie. Problemem są także miejsca dla rodzących macior, skrzynki dla cieląt i miejsca do trzymania przepiórek, nie większe od... podstawki do piwa.

Jak się okazuje problemem nie jest obojętność Europejczyków. Ankieta Eurobarometru wskazuje bowiem, że 94 proc. obywateli UE wierzy w sens ochrony zwierząt hodowlanych. 82 proc. badanych uważa, że standard życia zwierząt powinien zostać poprawiony - w Polsce odsetek ten wynosi 72 proc.

Nie wszyscy jednak popierają podjęte przez aktywistów kroki. Krytycy uważają, że ewentualne zmiany przyczynią się na przykład do odczuwalnego wzrostu cen jajek i upadku firm.

Według badań przeprowadzonych w 2016 roku, 36 proc. Polaków byłoby w stanie zapłacić więcej za produkty bardziej przyjazne zwierzętom. W całej UE twierdząco na tak postawione pytanie odpowiedziało 59 proc. respondentów.

Od 2012 r. unijne prawo wymaga od hodowców używania skrzynek zapewniających zwierzętom więcej przestrzeni. Zmiany zaproponowane przez CIWF wprowadziłyby jeszcze większe innowacje.
 

źródło: euractiv.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement