Greccy rolnicy rzucali jabłkami i kasztanami. Zapowiedzieli eskalację protestu po niedostatecznych obietnicach rządu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2024,8:10 Aktualizacja: 05-02-2024,8:14
A A A

Greccy rolnicy rozrzucili przed targami rolnymi w Salonikach kasztany i jabłka, zapowiadając eskalację swojego protestu. Ogłoszony w piątek przez rząd Grecji pakiet wsparcia określili "kroplą w oceanie potrzeb" - podała agencja Associated Press.

"Miliony euro, które premier twierdzi, że nam daje na obniżenie kosztów produkcji, to grosze" - stwierdził w sobotę Kostas Tzelas, lider federacji rolników z Tesalii, odnosząc się do obietnic wsparcia złożonych przez premiera Kyriakosa Micotakisa.

Premier "nie wspomniał o tym, że tracimy dochody ze Wspólnej Polityki Rolnej (funduszu Unii Europejskiej). Jeśli chce, żebyśmy pozostali w Grecji i nie emigrowali, musi rozwiązać nasze problemy" - dodał.

rumunia, rząd, rolnicy, przewoźnicy

Rumunia. Porozumienie rządu z rolnikami i przewoźnikami kończy protesty

Rumuński rząd koalicyjny poinformował w piątek w komunikacie, że osiągnął porozumienie z rolnikami i przewoźnikami, a ich protesty się zakończyły - przekazuje agencja Reutera. Premier Rumunii Marcel Ciolacu i przedstawiciele protestujących...

Rolnicy mają spotkać się we wtorek i prawdopodobnie zdecydować o eskalacji protestów, w tym o blokowaniu autostrad - zaznaczyła AP. Protestujący odrzucili możliwość spotkania z greckim premierem, które określili "wydarzeniem umożliwiającym mu jedynie zrobienie sobie kilku zdjęć".

Greccy rolnicy zorganizowali w sobotę masowy wiec przed corocznymi targami Agrotica w Salonikach, aby zaprotestować przeciwko rosnącym kosztom produkcji, spowodowanymi m.in. niedawnymi powodziami i pożarami.

W piątek grecki rząd przedstawił nowy pakiet wsparcia, obejmujący ulgi podatkowe, pięciomiesięczną obniżkę stawek za energię elektryczną, umorzenie długów i obietnicę przyspieszenia dostarczenia środków na pomoc przeciwpowodziową w środkowej Grecji.

Stowarzyszenia rolników uczestniczące w piątkowym proteście w Salonikach określiły środki jako "kroplę w oceanie potrzeb" i zapowiedziały blokady autostrad od bieżącego weekendu.

Poleć
Udostępnij