Bawaria podzielona w sprawie krowich dzwonków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2015,9:30 Aktualizacja: 31-08-2015,9:50
A A A

Działacze praw zwierząt domagają się, by krowy na alpejskich łąkach uwolnić od dzwonków i pozbawić krajobraz Alp Algawskich tego charakterystycznego dźwięku w tle. Przeciwny propozycji jest bawarski rząd, farmerzy i zarząd turystyki.

Nicole Bruehl, szefowa bawarskiej filii niemieckiej Federacji Ochrony Zwierząt argumentuje, że większość pastwisk jest ogrodzona, a najlepszym sposobem na zlokalizowanie krowy jest GPS. Jak powiedziała, wieszanie dzwonków tylko dla tradycji "powinno zostać całkowicie odrzucone".

wysokowydajne krowy, bydło mleczne,

Wysokowydajne krowy żyją coraz krócej

W ciągu dekady polscy hodowcy wykonali olbrzymi skok w produkcji mleka. Niestety wraz z wyższą wydajnością wzrósł także poziom brakowania krów. Za brakowanie są odpowiedzialne choroby metaboliczne jak ketoza, kwasica i ochwat, ale...

Powołuje się przy tym na opracowanie opublikowane przez szwajcarski Federalny Uniwersytet Techniczny, którego naukowcy twierdzą, że "zachowanie krów zakłócane jest przez noszenie dzwonka". Szwajcarzy badania nad tym zagadnieniem prowadzili przez trzy dni.

Helmut Brunner, minister rolnictwa Bawarii nie wierzy te wnioski. - Nie wierzę, by dzwonki irytowały krowy, ani ze względu na ich wagę, ani dźwięk - powiedział. Jego zdaniem zastosowanie GPS do pasania krów "jeszcze nie dojrzało technicznie i jest w fazie prób".

Ministra popiera Franz Hange, prezes Stowarzyszenia Farmerów z Allgau. Żądanie działaczy praw zwierząt nazywa "kompletna bzdurą". - To tradycja w Allgau, część naszej tożsamości - dodaje i podkreśla, że dzwonki krowom nie szkodzą.

Do chóru obrońców krowich dzwonków włączył się zarząd turystyki w Allgau. Jego rzeczniczka Simone Zehnpfennig powiedziała: - Wycieczkowicze w Allgau uważaliby, że czegoś tu brakuje", gdyby krowy pozbawić dzwonków. Krowy noszą duże dzwonki najwyżej przez pół dnia, podczas dzielenia stad. A małe dzwonki nie szkodzą zwierzętom.  

Wskazała ponadto, że krowy często schodzą z pastwiska mimo elektrycznych pastuchów (drutu pod napięciem) i trudno byłoby je odnaleźć, gdyby nie miały dzwonków, zwłaszcza w mgliste dni.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement