Rekompensaty dla producentów jaj i drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2023,8:20 Aktualizacja: 23-05-2023,8:23
A A A

Projekt rozporządzenia zapewniającego rekompensaty dla producentów jaj i drobiu opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego w Polsce.

Celem projektowanego przepisu jest - jak napisano - zrekompensowanie strat gospodarstw w sektorze mięsa drobiowego i jaj, objętych ograniczeniami ustanowionymi w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5. Wskazano, że proponowane rekompensaty poprawią płynność gospodarstw drobiarskich i wzmocnią ich pozycję konkurencyjną na rynku.

"Powyższe zapewni rekompensatę strat w produkcji jaj i drobiu poniesionych przez gospodarstwa, wesprze rynek jaj i mięsa drobiowego w Polsce oraz poprawi jego kondycję, a także umożliwi dalsze funkcjonowanie gospodarstw, które znalazły się w strefie ograniczeń" - czytamy.

Projekt - jak napisano - ma wdrożyć rozwiązania określone w przepisach art. 220 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych.

Wskazano, że jednostką odpowiedzialną za realizację zadań ma być Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich