Wysokowydajne krowy żyją coraz krócej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-08-2015,10:00 Aktualizacja: 15-12-2015,9:03
A A A

W ciągu dekady polscy hodowcy wykonali olbrzymi skok w produkcji mleka. Niestety wraz z wyższą wydajnością wzrósł także poziom brakowania krów.

Za brakowanie są odpowiedzialne choroby metaboliczne jak ketoza, kwasica i ochwat, ale również trudne porody, przemieszczenie trawieńca, czy hipokalcemia.

Trudny poród wynika głównie z tzw. przekondycjonowania krów. Zwierzęta, które wchodzą w okres zasuszenia są zbyt tłuste, ponieważ hodowcy nie dbają o ich kondycję w końcowym etapie laktacji.

Ketoza, podobnie jak trudny poród, dotyka tłustych krów. Ta choroba wynika z braku energii, a więc barku apetytu. Jego wzrost po porodzie jest lustrzanym odbiciem tempa, w jakim spada przed porodem.

Główne przyczyny przemieszczeń trawieńca to brak wapnia, kwasica oraz pusta przestrzeń w jamie brzusznej po porodzie. Cielę waży 35 – 40 kg. Oprócz tego krowa wydala około 30 – 40 litrów płynów ustrojowych. W jamie brzusznej pojawia się bardzo dużo wolnej przestrzeni w którą może przemieścić się trawieniec. Schorzenie to wynika również z żywienia krów paszą o złej strukturze.

Hipokalcemia, podobnie jak trudny poród, ketoza, kwasica, wynika ze złego żywienia w okresie przejściowym. W efekcie po porodzie osłabiona krowy leży przez 3-4 godziny. To wystarczy, żeby spowodować potężne spustoszenie w przewodzie pokarmowym i w narządach rodnych mlecznicy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA