Sprzedali więcej jaj mimo wojny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2023,11:00 Aktualizacja: 16-03-2023,11:06
A A A

Wbrew oczekiwaniom 2022 rok nie był zły dla przedsiębiorstwa Ovostar Union, czołowego ukraińskiego producenta jaj - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Eksport wzrósł bowiem z 264 milionów sztuk w 2021 roku do 290 milionów. Na krajowym rynku tak dobrze już nie było i spółka sprzedała 1 mld 080 milionów jaj (-6 proc. r/r). Przetwórstwo jaj poleciało natomiast w dół o 15 proc.

Przy okazji prezentacji wyników Ovostaru pojawiły się informacje dotyczące sytuacji w ukraińskim przemyśle jajczarskim. I są to generalnie bardzo dobre wiadomości. Fermy kur nieśnych szybko odbudowują stada. Analitycy KIPDiP donoszą, że przedsiębiorstwa za wschodnią granicą ustabilizowały logistykę z czym wcześniej były największe problemy. Coraz lepiej działają także zabezpieczenia dotyczące energii elektrycznej.

Pozytywnie na ukraiński sektor jaj wpływa także zapotrzebowanie z Unii Europejskiej. Grypa ptaków oraz braki jaj na rynku Wspólnoty (oraz na Wyspach Brytyjskich) w połączeniu z brakiem barier celnych powodują, że przemysł jajeczny ma solidny impuls rozwojowy, który prawdopodobnie będzie jednym z czynników wzrostu w bieżącym roku.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA