Sprzedali więcej jaj mimo wojny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2023,11:00 Aktualizacja: 16-03-2023,11:06
A A A

Wbrew oczekiwaniom 2022 rok nie był zły dla przedsiębiorstwa Ovostar Union, czołowego ukraińskiego producenta jaj - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Eksport wzrósł bowiem z 264 milionów sztuk w 2021 roku do 290 milionów. Na krajowym rynku tak dobrze już nie było i spółka sprzedała 1 mld 080 milionów jaj (-6 proc. r/r). Przetwórstwo jaj poleciało natomiast w dół o 15 proc.

Przy okazji prezentacji wyników Ovostaru pojawiły się informacje dotyczące sytuacji w ukraińskim przemyśle jajczarskim. I są to generalnie bardzo dobre wiadomości. Fermy kur nieśnych szybko odbudowują stada. Analitycy KIPDiP donoszą, że przedsiębiorstwa za wschodnią granicą ustabilizowały logistykę z czym wcześniej były największe problemy. Coraz lepiej działają także zabezpieczenia dotyczące energii elektrycznej.

Pozytywnie na ukraiński sektor jaj wpływa także zapotrzebowanie z Unii Europejskiej. Grypa ptaków oraz braki jaj na rynku Wspólnoty (oraz na Wyspach Brytyjskich) w połączeniu z brakiem barier celnych powodują, że przemysł jajeczny ma solidny impuls rozwojowy, który prawdopodobnie będzie jednym z czynników wzrostu w bieżącym roku.
 Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA