Zastój w handlu zbożem. Rolnicy nie chcą sprzedawać ziarna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2018,9:30 Aktualizacja: 01-02-2018,9:46
A A A

Rolnicy nie chcą sprzedawać zboża, dlatego przetwórcy kupują ziarno głównie od firm handlowych - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Zdaniem organizacji, gospodarze raczej nie powinni liczyć na wzrost cen ziarna.

Według ekspertów rolnicy nadal niechętnie sprzedają ziarno, szczególnie na północy kraju, nie godząc się na ceny oferowane przez kupujących. Nieco więcej ofert sprzedaży jest na południu i południowym-wschodzie kraju.

produkcja pszenicy, zbiory pszenicy, pszenica, zboża, rynek zbóż

Znamy wstępne szacunki zbiorów pszenicy w bieżącym roku

Tegoroczne zbiory pszenicy w Unii Europejskiej mają wynieść 141,6 mln ton, czyli o 0,2 proc. (0,4 mln ton) mniej niż przed rokiem - wynika z bardzo wstępnych szacunków ekspertów z firmy Tallage. Ten niewielki spadek to efekt...

Z drugiej strony, przetwórcy kupują umiarkowane ilości ziarna, bazując na posiadanych zapasach i realizując wcześniej zawarte kontrakty na dostawy surowca.

"Biorąc pod uwagę utrzymujące się słabe tempo eksportu zbóż z kraju, pojawiające się oferty sprzedaży zbóż z importu oraz zniżkujące ceny na giełdach światowych, trudno liczyć na zwyżki cen ziarna w najbliższym czasie" - zaznaczyła izba w cotygodniowej informacji.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że w dłuższym okresie, ewentualna słaba kondycja zasiewów ozimin po zimie, mokra tegoroczna wiosna i problemy z siewami zbóż jarych to czynniki, które mogłyby wpłynąć na umocnienie cen ziarna.

W połowie ubiegłego tygodnia, ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawą do wytwórni były na poziomie 650-670 zł/t, pszenicy paszowej 640-660 zł/t, żyta konsumpcyjnego 570-610 zł/t, żyta paszowego 560-590 zł/t, pszenżyta 570-620 zł/t, jęczmienia paszowego 630-670 zł/t. Kukurydza sucha kosztowała 610-640 zł/t.

zbiory zbóż w polsce, produkcja zbóż, gus, pszenica, żyto

Ceny zbóż kolejny rok były niskie, ale stabilne

2017 rok był już trzecim z rzędu, który charakteryzował się relatywnie niskimi, choć wyższymi niż rok wcześniej, cenami skupu zbóż. Jest to w dużym stopniu związane z dużą podażą ziarna na światowym rynku.   W Polsce, pomimo...

Według danych resortu rolnictwa w trzecim tygodniu stycznia zakłady zbożowe skupowały pszenicę konsumpcyjną średnio w cenie 691 zł/t, czyli o 1 proc. drożej niż tydzień wcześniej i w końcu grudnia 2017 r. Jednocześnie zboże to było o 1,5 proc. droższe niż przed rokiem.

Za żyto konsumpcyjne uzyskiwano 583 zł/t - o 0,5 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 2 proc. więcej niż w końcu 2017 r. W porównaniu z notowaniami sprzed roku zboże to było o 5 proc. droższe.

Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 665 zł/t wobec 669 zł/t tydzień wcześniej. Cena tego ziarna była o 8 proc. wyższa niż przed rokiem. Za kukurydzę średnio płacono 617 zł/t, czyli o 4 proc. mniej niż przed rokiem.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu