Warzywa wśród najczęściej kupowanych mrożonek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2023,13:05 Aktualizacja: 30-01-2023,13:14
A A A

Wartość kupionych w ubiegłym roku mrożonek przez gospodarstwa domowe w Polsce przekroczyła 1,8 mld zł. Najczęściej kupujemy mrożone warzywa i pizze - wynika z analiz ekspertów Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

Według danych przeciętny Polak kupuje mrożonki średnio 14 razy w roku. Od grudnia 2021 r. do listopada 2022 roku podczas jednych zakupów konsumenci wydawali na mrożonki średnio 10 zł (+7 proc. rok do roku). Najczęściej sięgają po warzywa oraz dania gotowe. Razem produkty te stanowią 64 proc. rynku mrożonek.

rynek owoców i warzyw, uprawa chmielu, Rada Ministrów, programy operacyjne

ARiMR ma wzmocnić nadzór na rynkiem owoców i warzyw

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu. Nowe rozwiązania mają zapewnić bardziej skuteczne i optymalne stosowanie przepisów UE dotyczących zatwierdzania programów...

Z badania wynika, że do mrożonych warzyw należy 33 proc. rynku. W tej kategorii zdecydowanie większą popularnością cieszą się mieszanki i zupy (74 proc.) niż mrożonki jednorodne (26 proc.). Z kolei mrożone dania gotowe to drugi pod względem najczęściej kupowanych produktów, do których należy 31 proc. rynku.

- Polacy cenią sobie łatwość i szybkość przygotowania posiłków. Kupując odpowiednie mieszanki, mają w zamrażarce pokrojony i obrany produkt, który nie wymaga dużej inwencji kulinarnej. Dzięki temu nawet osoby niepotrafiące gotować, mogą samodzielnie przygotować ciepły, domowy posiłek - zwraca uwagę Jakub Dubniak, konsultant w Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia .

Najwięcej mrożonek (54 proc.) pod względem wartości, sprzedawanych jest w dyskontach, gdzie 49 proc. stanowią marki własne sklepów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej