Unia eksportuje mniej drobiu. Polska wśród liderów sprzedaży

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2015,10:15 Aktualizacja: 28-09-2015,11:14
A A A

Od stycznia do lipca Wspólnota wyeksportowała do krajów trzecich 790,4 tys. ton mięsa, żywca, podrobów i przetworów drobiu. To o 0,2 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem.  

W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt (86 proc. wysyłek ogółem), których sprzedaż poza UE wzrosła o 0,1 proc. do ok. 679 tys. ton - informuje FAMMU/FAPA.

drob_polska_unia_produkcja

Polski drób na topie w Unii

Unijna produkcja drobiu w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła się o 4 procent wobec tego samego okresu ub.r. Przoduje Polska z 16 proc. wzrostem. Według prognoz KE tendencja taka powinna utrzymać się w całym 2015 r. Unijne kraje wyprodukują w...

Zwiększyła się również sprzedaż mięsa indyczego (3 proc. do 79 tys. ton), zaś obniżyła mięsa kaczek (35 proc. do ok. 2,9 tys. ton), gęsiny (2 proc. do 1,3 tys. ton), żywego drobiu (1 proc. do 7 tys. ton) i pozostałych produktów (11 proc. do 21,5 tys. ton).

Najwięcej drobiu wyekspediowały poza ugrupowanie Francja, Holandia, Polska i Belgia. Nasz udział w eksporcie wyniósł 13 proc. i przez rok dostawy zwiększyły się o ponad jedną trzecią. Najważniejszymi odbiorcami drobiu ze Wspólnoty były od stycznia do lipca ponownie kraje afrykańskie - RPA i Benin oraz Arabia Saudyjska, Hongkong, Ghana i Filipiny.

Niemal do zera zmalały dostawy do Rosji ze względu na zakaz importu mięsa wprowadzony przez władze w Moskwie w sierpniu 2014 r. Rosjanie kupowali na unijnym rynku jedynie pisklęta oraz nieznaczne ilości przetworów.

Z kolei import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku wyniósł ok. 464 tys. ton i był o 1,8 proc. niższy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy utrzymała Brazylia (53 proc. przywozu).

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu