To nie był dobry czas dla branży przetwórstwa spożywczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2018,14:05 Aktualizacja: 10-05-2018,14:22
A A A

W czwartym kwartale 2017 roku aż o 28 proc. pogorszyła się sytuacja finansowa branży przetwórstwa spożywczego. Spory wpływ na spadek rentowności mieli producenci przetworów mlecznych. Gorzej wiodło się też firmom przetwórstwa owocowo-warzywnego oraz producentom cukru.

Wysokie ceny mleka przy jednoczesnej słabej dynamice wzrostu stawek przetworów spowodowały, że koszty przetwórstwa surowca rosły szybciej niż przychody - informują analitycy PKO Banku Polskiego.

nowelizacja ustawy o rynku mleka, rynek mleka, przetwory mleczarskie, arimr, kowr, skup mleka

Teraz KOWR będzie karał. Jest nowelizacja ustawy o rynku mleka

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przygotowany przez resort rolnictwa. Najważniejsza zmiana dotyczy przekazania kompetencji do nakładania kar z ARiMR do...
W ostatnim kwartale ub.r. branża odnotowała stratę na poziomie 195 mln zł. To miało też swoje konsekwencje w spadkach cen mleka oferowanych producentom na początku 2018.

W przypadku branży owocowo-warzywnej na gorsze wyniki finansowe wpłynął przede wszystkim znaczący wzrost kosztów, spowodowany wysokimi cenami zakupu owoców. Dotyczyło to przede wszystkim jabłek, co odbiło się negatywnie na rentowności produkcji soków. Wzrostu kosztów nie dało się przełożyć w pełni na ceny przetworów, stąd wziął się relatywnie wolny przyrost przychodów.

W ostatnich trzech miesiącach 2017 roku obniżyła się też rentowność produkcji cukru, choć wciąż była na relatywnie wysokim poziomie (17 proc.).

Przychody branży obniżyły się o 12 proc. r/r z powodu spadku stawek surowca. Z uwagi na niekorzystne uwarunkowania rynkowe (dalszy spadek cen) nie należy spodziewać się istotnej poprawy sytuacji finansowej producentów w pierwszym kwartale br.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu