Rzepak umacnia swoją wartość na giełdach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
02-11-2016,15:00 Aktualizacja: 02-11-2016,15:23
A A A

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak podrożał przez tydzień o 1 proc. do 396,5 euro za tonę. Surowiec umacnia swoją wartość już od około miesiąca.

Produkcja rzepaku w Unii Europejskiej - według najnowszych danych - szacowana jest na 19,9-20,9 mln ton wobec 22,3 mln ton rok wcześniej. Według ekspertów Strategie Grains zasiewy mogą wzrosnąć z 6,5 do nawet 6,7 mln ha, ale susza w niektórych rejonach pogorszyła jakość ozimin - informuje FAMMU/FAPA.

euronext w paryżu, cbot w chicago, notowania pszenicy, notowania kukurydzy

Kukurydza i pszenica droższe w kontraktach terminowych

Cena kukurydzy w kontrakcie listopadowym na paryskiej giełdzie Euronext wzrosła przez tydzień o 5 proc. do 166,8 euro za tonę, a pszenicy w kontrakcie grudniowym o 1,1 proc. do 164,3 euro. Ostatnie zwyżki stawek kukurydzy na paryskiej giełdzie...

Na rynku rzeczywistym zdrożała większość surowców oleistych, olejów i śrut. Wzrost cen tych ostatnich był przez dwa tygodnie nadzwyczaj wysoki za sprawą drożejącej soi oraz śruty sojowej za oceanem.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w ostatnim tygodniu w kontrakcie na listopad umocniła się o 1,7 proc. do 510,2 dolarów kanadyjskich za tonę, czyli poziomu najwyższego od 4 miesięcy. To efekt drożejącej soi w Chicago oraz opóźnienia zbiorów rzepaku z powodu opadów deszczu.  

Na giełdzie towarowej CBoT w Chicago kontrakt terminowy na soję na listopad w ciągu tygodnia zwyżkował aż o 4 proc. do 372,2 dolarów za 1000 kilogramów (najwyższe stawki od 2 miesięcy). To wynik wysokiego eksportu surowca z USA, który szczególnie napędzały Chiny. Dodatkowo zwyżki cen wzmacniała mocno drożejąca śruta sojowa.

Obroty giełdowe były rekordowe od około czterech miesięcy. Spekulacyjne zakupy za sprawą aktywizacji amerykańskiego eksportu soi przeważyły wobec mocnych czynników fundamentalnych, jak prognozy rekordowych zbiorów tego surowca w USA i na świecie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu